18 Ноември 2024понеделник06:48 ч.

Защо флиртуваме?

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 2927

Гледа ли той към мен? Усмихва ли ми се тя? Флиртът несъмнено е забавен и възбуждащ, но знаете ли, че в крайна сметка (или по-точно "по рождение") той е неотменна част и от... еволюцията?
Този чувствен начин на общуване между хората е ключов момент в живота, откакто съществува човешкият род.
Но кога прекаляваме? И кога не правим достатъчно?
Привличането към противоположния пол е част от биологичната натура на човека. Отвъд чисто физическото привличане, което все пак също минава през мозъка, психолозите отчитат и вроден стремеж да бъде привлечен другият пол, защото това създава перспективата на репродукцията, внезапното желание за флирт всъщност е само част от една много важна функция.
Така, както човечеството се е развивало, така се е променяло "изкуството на флирта". Въпреки че в някои елементи то е останало такова, каквото е било и в самото начало - желанието да се флиртува винаги е било всъщност стремеж да се привлече нечие внимание, също както шарената опашка на петела или гривата на мъжкия лъв.
Флиртът, както и повечето форми на комуникация, се подчинява на неписани обществени правила. Едно от тях е методът по заобиколен и изтънчен начин да се попита: "Аз те харесвам, а ти мен?"
В същото време флиртуването е съпроводено и от предизвикателството към неизвестното, което още по-силно привлича, все пак никой не иска да спечели, без да може да оцени "победата", защото е преодолял някакви препятствия.
И все пак какви са правилата, създадени от обществото?
За флирта си има място и време - баровете, партитата и купоните, училището, заниманията в свободното време и понякога -  работата.
Подходящото количество флиртуване също се определя от времето и мястото.
Всеки има своя различен и уникален стил. Затова и един и същ подход дава понякога положителни резултати, а друг път ще ви направи персона нон грата. Например в работата флиртът трябва да е максимално близък до приятелското поведение - между флирта и навлизането в нечие лично пространство има съвсем тънка граница, особено в работна среда.

Човек може да флиртува
по различни причини

За едни това е просто начин да се сближат с някого, да спечелят неговата симпатия, без непременно зад това да стоят конкретни планове. Хората правят комплименти, разменят си усмивки и погледи, защото това е част от начина им да общуват, да се разбират помежду си.
Все пак погледът почти винаги е и първата стъпка във "флирта с цел". Едни предпочитат "хвърления" поглед и кратка усмивка, други - втреченото взиране. И в двата случая това е "началото на играта".

Оттук нататък всичко
се определя от
езика на тялото

което може да доведе до смесени сигнали, ако не сте достатъчно внимателни или не разчитате правилно знаците на отсрещната страна. Иначе те не са кой знае колко разнообразни - жените обикновено се смеят по-различно от обичайното, отмятат коса, докосват за кратко ръката на мъжа, усмихват му се и го гледат право в очите. Мъжете най-често отговарят с отпусната стойка, директен поглед и накланяне към жената.

Кога сме тръгнали накриво?

Ако "обектът" отклонява погледа си и търси компанията на тези, с които е дошъл/дошла, това почти винаги е недвусмислен сигнал за липса на интерес.
Умението да се привлича другият пол си има своите "трябва" и "не трябва":
Не бива разговорът да започва с оригиналничене. Ясно е, че типичните първи реплики са тези за времето или просто комплимент. Ако не се чувствате уверени, че сте умели в този подход, най-добре пробвайте нещо по-лесно, което звучи приятелски - например: "Здравей! Казвам се..."
Не бъдете твърде настъпателни. Отбягвайте прекомерния физически контакт - разбирането на отделния човек за лично пространство е доста различно. Уверете се, че човекът срещу вас проявява интерес. Ако в рамките на 10 минути имате усещането, че разговорът е приключил, май на това място няма какво повече да правите. Отбягвайте флирта със семейните и сериозно обвързаните, това неминуемо води до проблеми.
Не бъркайте приятелското отношение с флирта, някои хора са "по-отворени" и контактни по природа.
Отпуснете се. Ако изглеждате напрегнати и изнервени, това няма да помогне за разговора. Флиртуването е естествен инстинктивен процес. Той предполага да бъде приятен. С правилното съчетаване на самочувствие и умения за разговор удоволствието ще бъде реално, стига да не подхождате с твърде много очаквания.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ