Репортаж
Китай - да живееш няколко века напред, но верен на миналото
Европа трябва да се учи от Азия, а не обратното
/ брой: 215
В Китай вече живеят няколко века напред - това го усеща всеки, който е посетил азиатската страна. Там са напреднали във всяко едно отношение, трудно е вече да бъдат настигнати. Дали тайната се корени в хилядолетната им мъдрост, културата им, възпитанието, трудолюбието или във всичките тези неща? Вероятно, да. Истината е, че за последните 30 години икономическият растеж, качеството на живот, развитието на провинции, градове и села поетапно - дава своите плодове.
Как е възможно това?
Отговорът е много лесен - всъщност, докато някои държави, които се изживяват като "господари на света" и не спират с опитите си да определят вътрешната политика на други, Китай поставя на първо място интереса на народа си. Както политиците им често обичат да повтарят: "Ние наблюдаваме какво се случва по света и си вземаме поука от грешките на другите". Тактиката и стратегията на Пекин дават резултат.
Сред най-показателните факти е и този, че
младежи се връщат
по родните си села
Един от най-важните примери, които всеки загрижен за страната си политик, особено в Европа, трябва да вземе е как да избегне обезлюдяването на по-малките населени места. В Китай все по-често младежи, завършили висшето си образование в столицата или в чужбина, се връщат в родните си места, за да допринесат за развитието им. Показателен пример е "умно село" в Нандзин, където обучават децата как се отглеждат земеделски култури. Там научават всичко за производството на ориз, как расте на полето, как се прибира реколтата и др.
Но мястото не е предназначено само за работа. През почивните дни и по празниците семейства отиват там на палатки, могат да карат лодка по реката, някои хора дори предпочитат там да сключат брак, да проведат събирания за сплотяване на колектива или просто да избягат от натовареното ежедневие и да изпият чаша чай на чист въздух.
Изкуственият интелект
навлиза все повече
Безспорно прекаленото нахлуване на изкуствения интелект в ежедневието ни има своите положителни и отрицателни страни. В Китай на много места роботи вършат работата на десетки хора. Във фабрика за дрехи, където преди години са работели 1000 човека, по 100 в цех, днес работят по 32 в цех. Тук възникват въпросите: "Какво става с работниците? На улицата ли остават?" Всъщност - не. Това е стимул хората да учат и да се стремят към по-високи позиции, защото машините изпълняват работата на най-нискоквалифицираните.
Електромобилите отдавна не са новост в страната, но безпилотните автобуси все по-често ще бъдат използвани. Чувството, което всеки чужденец първоначално изпитва, когато се качи в такова превозно средство, е ... страх. Няма шофьор, няма огледала за задно виждане, всичко е само сензори. Но благодарение на тях придвижването се осъществява и се предотвратяват катастрофи.
Използването на електрически автомобили е добре и за околната среда. В Китай няма проблем да ги използват, както твърдят местните - при тях токът е по-евтин от бензина и не се опасяват, че може да останат без електричество.
Стъпване върху миналото
Истината е, че постигането на толкова голям напредък се дължи до голяма степен на здравите връзки с миналото. Няма място в Китай, където хората да не изразяват почит към предците си, да не се гордеят с мъдростта им и постигнатото от тях и да не се стремят само да надграждат. Цитати от техни сънародници се виждат навсякъде. "Съдбата на държавата зависи от всеки един неин гражданин", от поета Ку Ян У, стои изографисано на камък в центъра на град Суджоу и напомня на млади и стари за отговорността, която имат за развитието на отечеството си.
Провинция Дзянсу е била известна в миналото с разпространението на будизма. Макар днес да няма толкова последователи на тази религия или учение, нито един храм не е съборен. Дори е построена висока стъклена пагода, съчетаваща минало, настояще и бъдеще. В основите й се намира древна сграда, която през вековете е била събаряне, преустройвана, но винаги запазвала част от първоначалния си облик.
В новата част се намират 3D Буда, различни интерактивни занимания за деца и туристи.
Няма как да не направи впечатление, че за разлика от Европа и Запада, където се отричат исторически фигури или пренаписват моменти от миналото на някои държави и континенти, събарят се паметници и се отхвърля постигнатото от предшествениците, то в Китай е точно обратното. В такъв случай няма защо да се сърдим и да се чудим защо трудно вече се постига напредък при нас.
А докато се чудим,
Пекин си поставя все по-амбициозни цели
Вече се извършва подготовка за кацане на Луната през 2035 г. И не разчита на този или онзи да му помогне. Китайците сами си правят всичко - от храната за космонавтите до летателния апарат. И се учудват, като им казвам, че и ние преди години сме произвеждали такава храна, че и ние сме имали космонавти, че в БАН са направили робот, използван във филма "13-ата годеница на принца", че сме имали амбиции. "Къде е всичко това сега?" питат те и им е трудно да повярват, че народ, който е бил толкова напреднал, сега изостава. А можехме и ние да живеем няколко века напред, както го правят китайците.