Иван Иванов:
Ако до 15 август опасните отсечки не са обезопасени, ще хвърчат глави
Необозначени полицейски коли ще контролират по пътищата
/ брой: 70
Ако до 15 август 36-те опасни отсечки не са обезопасени, ще хвърчат глави. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в телевизионния ефир. „Всички тези 36 опасни участъци са качени на страницата на АПИ със срокове и действия, които ще се предприемат – обезопасяване, нова маркировка, специализирана маркировка. Някои от тях се нуждаят от основни ремонти - те ще започнат, когато са одобрени документите“, каза Иванов. По думите му обаче не е ясно откъде ще бъдат осигурени средствата за това. „Имаме да разплащаме близо 1 милиард лева за поръчани и изпълнени дейности в години назад и неразплатени, при положение че имаме 1,280 млн. лв. Тепърва ще правим разчети. Рехабилитацията на всички компроментирани пътни участъци в страната ще струва 35 млрд. лв.“, обясни Иванов.
„Оставки искат политиците, гражданите искат действия. Ако се установи вина и има такава податка към мен като министър, аз няма да се поколебая в освобождаването и на други служители, било то на най-високо ниво. Най-лесно щеше да е да освободя шефа на АПИ и темата щеше да заглъхне. Ще спра да му вярвам в момента, в който той спре да изпълнява задълженията си. От 2 месеца целият управителен съвет работи на пълни обороти и по отношение на тяхната работа имам голяма степен на удовлетвореност. Освобождаването на директора нямаше да доведе до резултатите, които очакват българските граждани“, каза регионалният министър по повод исканията за освобождаване на шефа на АПИ.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов съобщи, че се планира закупуване и пускане в експлоатация на необозначени полицейски автомобили, които да контролират агресивните шофьори, които нарушават Закона за движение по пътищата. По думите му системата на налагане на наказания трябва да бъде заменена с възможност полицията да налага глобите на място. "Трябва да стане с ПОС терминали. Ако няма възможност шофьорът да заплати глобата, трябва да се измисли система за извеждане на автомобила от движение до момента, в който тя се плати. Така някои хора ще се научат да си носят карти”, коментира министърът.
Даниел Митов предложи също така колчета да бъдат монтирани по вече идентифицираните опасни участъци, а служителите на МВР да правят описи в тези зони, като подават непрекъснато предписания към другите институции. "Голямата тема е качеството на пътната настилка и пътищата. Последните четири години нищо не се направи, една автомагистрала “Хемус”, която за Добричка област е важна, щеше да е готова или щеше да остане на някакъв последен етап”, посочи вътрешният министър. Според него трябва да се постигне такова ниво на координация, така че да няма разминавания, да се свържат камерите на тол системата и на общинските наблюдателни устройства със системата на МВР.