![](images/2025/02/114060.jpg)
Руши се част от сградата на Музея на София
Изгнили метални части и огромно слягане създават риск за срутване на постройката, алармират архитекти
/ брой: 24
Част от сградата на Централната минерална баня, в която е разположен Музеят на София, се руши, предупреди председателят на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков по време на дискусия за бъдещето на постройката. По думите му 1/5 от площта на зданието, което е национален архитектуран обект, е в изключително тежко състояние, в риск е северното крило.
„Няма да се учудя, ако някоя сутрин се събудим с новина: „Тази нощ част от сградата на Софийската минерална баня се срути“, каза арх. Диков.
„Софийската минерална баня е открита през 1913 година. През 1944 г. южното крило е съборено при бомбардировките, а през 1955 г. е възстановено. През 1986 г. банята е затворена поради лошото й състояние. От септември 2015 г. там се помещава Музеят за история на София", припомни арх. Диков.
Северното крило на сградата е било предвидено за изграждане на СПА комплекс. От 2008 г. насам вървят концесии, но никой не проявява интерес и затова процедурата е прекратена.
Според арх. Диков минералната баня в квартал "Овча Купел" е удачен вариант за изграждане на голям СПА комплекс, тъй като постройката там е абсолютно същата като тази в центъра на София и има добри условия за лечебни процедури.
По думите на арх. Станислав Константинов голяма част от сградата е в критично състояние - всички метални части са изгнили, има огромно слягане. "Конструктивна експертиза показва, че има голям риск от срутване. Нашата задача е този паметник да бъде възстановен", отбеляза той. Арх. Константинов посочи, че миналата година са отчетени 130 хил. посещения в музея и над 100 изложби. Няма чужденец, който да е дошъл в София и да не е посетил този музей. Няма столица без музей, допълни той.
Според арх. Константинов е най-добре цялата сграда да бъде усвоена за музея. СПА би било трудно, скъпо и би било частично решение, като част от причините, които той изтъкна, са липсата на паркинг, както и малката площ.
Участниците в дискусията се ангажираха да алармират с писма Столичната община за състоянието на минералната баня с предложение за укрепване на сградата.