02 Април 2025сряда12:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

С ПИРИНА НА СЪРЦЕ

Нова книга на знаменитата народна певица Любимка Бисерова

/ брой: 59

автор:Велиана Христова

visibility 1948

За много поколения българи триото “Сестри Бисерови” си остава една от емблемите на българската народна песен и на фолклора ни като цяло. Няколко хиляди концерти у нас и в чужбина бележат творческия им път от 1978 г. до днес. Техният характерен пирински двуглас звучи в концертните зали в Куба, Австрия, Австралия, Англия, САЩ, Белгия, Германия, Испания,  Италия, Русия, Малайзия, Сингапур, Франция, Япония, Индия – по целия свят.
Малцина обаче познават една друга страна на таланта на Любимка Бисерова - най-голямата от сестрите, която е изкушена и в писаното слово, авторка е на документални книги. Още през 1995 г. тя издава “Традиционната сватба в село Пирин”, а през 2005 г. разказа за творческия път на сестри Бисерови. Сега обаче пред нас е новата книга на Любимка Бисерова, която на пръв поглед изненадва с тематиката си. “Село Пирин. Спомени и документи от борбата за свобода” (изд. “Синева”) включва автентични разкази и документи за борбите срещу османското иго в Македония и Пиринско, за Яне Сандански и героите на с. Пирин, паднали в битки с поробителя. Казвам на пръв поглед, защото ако човек познава Любимка Бисерова като сърцата радетелка и пазителка на българщината - като творец и човек, няма да се учуди на написаното в книгата.
Сестрите Любимка, Неда и Митра са родени в китното село Пирин, община Сандански. Предците им са преселници от Горно Броди, сега в Гърция. Фамилията им е била Калинови, но децата им умирали и майката наричала последния оцелял Костадин “бисерчето на мама”. Така решили да вземат фамилията Бисерови.

Сестрите правят официалния си дебют през 1978 г. на XI Световен фестивал в Куба, където взимат първа награда. Пели са около 15 години в ансамбъла „Филип Кутев“, след това трите започват самостоятелна творческа дейност, включват в репертоара си и авторски обработки на народни песни. През 1996 г. разширяват официално триото, като включват и децата си в концертите.
"В живота нищо не свършва, то продължава”, казва Любимка Бисерова и така обяснява страстта си да събира и споделя събития и съдби, които оставят следа. А родът е бил голям, Костадин е бил съратник на Яне Сандански, а прадядото по майчина линия Стамат Попилиев е председател на ВМОРО в с. Пирин, крепостта на Яне. Преди Илинденското въстание той организира местните за борба. Когато турците нападат селото, хората се заключват в селската черква. Турците се опитват да я разбият и да запалят затворените в нея. Подпалват къщите в квартала до черквата, но преди да направят същото и с храма, идва депеша да избиват не хората, а попа, който е виновен за бунта. Прадядото Стамат е бил предаден от зетьовете му, които искали да заграбят неговите имоти. Убиват го с камъни, обесен за брадата под разклона на село Пирин. Димитър Маламов от майчиния й род пък бил приближен на Яне Сандански, убит е на връх Кукла в бой с турците. Признателните потомци са направили на върха паметник с неговото име и това на Спиро войвода.
Борбите за свобода в Пиринско са възпети в много от местните фолклорни песни и тук вече за Любимка се преплитат талантът на изпълнителка, чудесният глас, паметта за традициите на рода и родното място и запазените спомени за героите и жертвите в битките срещу турския поробител.
В новата книга са включени автентични спомени на участници в борбите срещу турското иго, някои се публикуват за първи път. Разбира се, публикувани са песни от Пиринско, както и откъси от биографията на Яне Сандански, написана от Мерсия Макдермот, и други материали, свързани с делото му. Така Любимка Бисерова събира в тази неголяма книжка следите от много животи – от земеделската работа на къра като дете, през борбите за Освобождение до срещата й с Макдермот, която й подарява 180 исторически книги, използвани от нея при написването на книгите й за България. Сега те са на специален щанд в градската библиотека “Петър Караангов” в гр. Сандански, споделя авторката в предговора на книгата.

Премиерата на новата книга на Любимка Бисерова ще се състои на 2 април от 17,30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата в Сандански. На 3 април от 17,30 ч. ще бъде представена в  регионалната библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. Ще участват авторката, проф. Искра Баева, журналистката д-р Велиана Христова и издателят Христо Георгиев.

Проливен дъжд наводни гръцките острови

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 61

Независими кандидати в битка за балотажа

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 61

Елиминацията ми е политическо решение

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 61

Накратко

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 61

Телевизионните бактерии

автор:Александър Симов

visibility 79

/ брой: 61

Сигнал до БНТ и СЕМ

visibility 91

/ брой: 61

Как се роди БСП?

автор:Искра Баева

visibility 94

/ брой: 61

Истинското име на либерализма е фашизъм

автор:Мартин Карбовски

visibility 56

/ брой: 61

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ