18 Ноември 2024понеделник21:32 ч.

Отвъд Полярния кръг

/ брой: 253

автор:Йордан Василев

visibility 6426

Никога не съм си дори представял, че мога да попадна там, но се случи. Моят дългогодишен кореспондент от Норвегия Кнут Йохансен пристигна в София, посрещнах го на летището и още по пътя към града ми каза да си подготвя документите, защото ме кани да му гостувам в Киркенес. Една седмица го развеждах из София, той говори много добре руски и го попитах къде е научил езика. Отговори ми, че когато отидем при него, ще разбера. Така се озовах отвъд Полярния кръг.
 Киркенес е пристанище на Баренцово море, в началото на фиорда Варангер и на самата граница с Русия, с население около 14 хил. жители, застроен с едно и двуетажни постройки, триетажните са рядкост. Културни и исторически забележителности няма. Истинска атракция обаче е леденият хотел. Името му показва, че изцяло е построен от лед. В него се нощува с термодюшек и термоодеяла, защото температурата е 5 градуса. В ресторанта се предлагат специалитети от еленско месо, треска и омари. Една нощувка струва 4000 крони (към 500 евро). Може да се направи разходка с шейна, която се тегли от елени или кучета (порода хъски). Централната улица, която е пешеходна, е с много магазини, в които се продават маркови автомобили, реномирана електронна техника, луксозни облекла и обувки, скъпи бижута. А като гледах хората по улиците, те се придвижват с велосипеди, скромно облечени, затова попитах Кнут кой купува тези невероятни скъпотии. Отговорът получих на 2 септември, който е един от празниците на града,  когато се изпраща арктическото лято. По този случай Кнут, който е капитан на риболовен кораб, беше поканен на прием в кметството и  заведе и мен. Преди това ми каза, че трябва съм облечен със смокинг, но понеже неговите не ми ставаха, ми купи съвсем нов. Тогава за първи път разбрах, че има "Шевролет Кармел", защото с него отидохме на приема. На паркинга имаше само най-скъпи атомобили от световноизвестни марки - "Порше", Ролс ройс", "Ферари", "Мазерати", "Ламбурджини", сред които направо се губеха "Мерцедеси", "БМВ-та", "Волва". В градината на кметството бяха окачени японски фенери с мощни електрически крушки и беше светло като ден. Камерен симфоничен оркестър (Кнут каза, че той е пристигнал от Хелзинки специално поканен за празника) свиреше пиеси на Моцарт и Щраус, Виенявски и Чайковски. Юноши и девойки в национални облекла посрещаха гостите с чаша шампанско и ги насочваха към масите, отрупани с изискани ястия. Тогава забелязах, че всички са облечени като излезли от моден журнал на най-известни дизайнерски къщи, жените - със златни, бисерни и дори диамантени бижута, а мъжете в смокинги. Беше незабравима вечер, която завърши с половинчасова илюминация. 
На сутринта, когато си пиехме кафето, не издържах и попитах Кнут на какво се дължи този висок стандарт. И тогава той започна да ми обяснява. До 70-те години на миналия век основният поминък на населението от този край  са били риболовът и еленовъдството. През 80-те години откриват находища на нефт и газ в морето и това коренно променя ситуацията. Освен това климатът се затопля и ледовете се отдръпват. Докато преди това корабоплаването е било възможно най-много до два месеца през лятото, вече срокът се увеличава до половин година. За многократно увеличената трудова дейност е необходима допълнителна работна сила, която се привлича не само от Норвегия, но и от други страни, което не е трудно, защото заплащането е високо. Минималната заплата е 9000 крони (около 1100 евро), а средната - 20 хил. крони (около 2450 евро). От 5 хил., колкото е било населението до 1978 г., то се увеличава на 14 хил. Но ще продължи да нараства, защото същевременно продължава да се развиват риболовът и еленовъдството, а има голяма необходимост от строители, обслужващ персонал за магазините и ресторантите, които никнат като гъби. В града се строят два големи хотела, защото Киркенес се е превърнал в желана дестинация за туристи от целия свят. Особено голям е напливът през март и април, когато са белите нощи и може да се види северното сияние. Повечето от норвежците са консервативно настроени, но и те осъзнават, че трябва да се съобразяват със съвременните тенденции. След два отрицателни вота на местните референдуми дали да се построи казино с хазартни залагания и среднощна развлекателно-еротична програма, третият е положителен и то вече се строи.
В тези процеси доста сложни се оказват взаимоотношенията с бившия Съветски съюз, а впоследствие и с Русия. Между двете страни има граница от 130 км, от която само 25 км е сухопътна. Въпреки че през зимата на 1944-45 г. Съветската армия освобождава Норвегия от хитлеристка окупация, след Втората световна война тя се ориентира към сътрудничество със Западна Европа и САЩ. Поради това съветско-норвежката граница е строго охранявана и от двете страни. След преустройството на Горбачов се постига споразумение жителите на двете държави, които населяват територии до 30 км от границата, да имат свободен преход през нея. Отначало норвежците се опасяват, че ще има нахлуване на руснаци, които търсят работа с по-високо заплащане. Но се оказва, че много повече норвежци се възползват от отмяната на граничните ограничения, за да отиват в Съветския съюз, а след това и в Русия, където пазаруват по-евтин алкохол, цигари и някои хранителни продукти. Но в последните години напливът на руснаци се засилва. Ето защо на всяка обществена сграда, ресторант, магазин има надписи и на руски. Тогава разбрах защо Кнут говори толкова добре този език. А освен това в неговия екипаж, който се състои от 27 души, 12 са руснаци.
Киркенес се е превърнал в космополитен град. Освен руснаци в него има много шведи, финландци, датчани, германци и хора от други народности. Срещнах се и с двама българи. Единият работи като сервитьор, а другият е общ работник в кухня на ресторант.
На 6 септември отпускът на Кнут свърши и той ме заведе  на кораба си. Хвърлиха мрежите и след един час ги изтеглиха пълни с риба треска, която в цял свят се смята за деликатес. Минахме покрай една от платформите, чрез които се добива петрол. Оставиха там 30 кг риба, а на капитана му дадоха разписка и Кнут ми  каза, че с нея може да се купят 1800 л нафта на половин цена.
Но това са дребни сметки. Попитах Кнут как се изразходват приходите от продажбата на нефт и газ. Това в Норвегия не е тайна. По-голямата част от тях се трупат в паричен пенсионен фонд, в който вече има 300 млрд. евро. Той е неприкосновен и ще продължи да се попълва. Смята се, че този фонд през 2060 г., когато се предполага, че запасите от нефт и газ в шелфа на Норвегия ще бъдат на изчерпване, той ще достигне до 1,2 трлн. евро, за да може от него да се изплащат пенсиите не само в сегашния им размер (минималната пенсия е 950 евро, а средната - 1600), но и чувствително индексирани.
Докато пътувах със самолета през Хелзинки и Москва за София, се размечтах да бъда норвежки пенсионер, което явно не може да се сбъдне, не само защото България не се намира зад Полярния кръг.


Пейзаж от Киркенес


Пристанището в Киркенес


Дестинациите към света


Празник по норвежки
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ