19 Ноември 2024вторник01:44 ч.

Глупавите надплащат

Фаталното изоставане в усвояването на евросредства ни превръща в донор на елитарния клуб ЕС

/ брой: 277

автор:Иван Аладжов

visibility 2603

През почивните дни министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев оповести, че до момента са разплатени 1,4 млрд. лв., или 9,2% от предвидените за нас европейски средства в настоящия програмен период, който изтича 2013 г. Това означава, че за първите близо 4 години от влизането на страната ни в ЕС като най-бедната страна членка досега сме субсидирали съюза с над 1 млрд. лв. Нашата годишна вноска за членството ни в този елитарен клуб възлиза на над 600 млн. лв. и съответно от приемането ни досега сме платили общо около 2,5 млрд. лв. при насрещно получени едва 1,4 млрд. лв. А ни остават само три години за усвояването на още близо 14 млрд. лв., което е над 90% от предвидените за България средства.
Повече от явно е, че няма да можем да усвоим успешно по-голямата част от тази сума. Така че борбата ни ще е поне да успеем да си възвърнем вноските за този 7-годишен период от членството ни, които накрая ще се сумират на общо около 4,5 млрд. лв. А с това темпо, с което се работи досега по усвояването на средствата от ЕС, е малко вероятно да постигнем дори тази минимална цел.
Кои са причините за фаталното изоставане? На първо място е пословичната неефективност на родната ни администрация. Публична тайна е, че на ключови постове там се настаняват не особено кадърни хора, които в определен момент се оказват с правилната партийна книжка. Тогава никой не гледа способностите и квалификацията им, след като някой се обади за тях или управляващата в даден период партия ги препоръча. Често тези партийни протежета са без всякакъв опит и ценз за поверената им висоотговорна длъжност. А понякога квалификацията им се изчерпва дори единствено с това, че са... полово активни.
За разлика от нас има редица страни членки, които ефективно усвояват европарите. Така например почти всички пътища, жп линии и гари в Португалия, и особено на юг от Лисабон, са построени главно със средства от фондовете на ЕС. Освен че тези европари за Португалия са 4 пъти повече на глава от населението в сравнение с предвидените за България, те там се усвояват изключително успешно, а и не се крадат в такъв размер, за което постоянно ни обвиняват от Брюксел. Така че с тези средства на ЕС в Португалия наистина има нещо реално създадено, за разлика от България.
Затова няма какво да се чудим защо и след присъединяването ни към ЕС си оставаме най-разнебитената страна в съюза. Защото некадърните и глупавите винаги ги карат да си платят дори там, където другите излизат на печалба!
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ