19 Ноември 2024вторник01:06 ч.

Позиция

Изчезналата "Катюша"

Безценни исторически експонати липсват в Националния военноисторически музей

/ брой: 101

автор:Димитър Копривленски

visibility 5564

Преди празник хората се подготвят. Премитат дворовете, варосват дуварите, дигат чергите, застилат килимите... И колкото е по-голям празникът, толкова по-голяма е шетнята. А може би тръпката е повече в подготовката, в очакването... Празникът идва и отминава, остава стореното и споменът!
Познават българската душевност и в Националния ни военноисторически музей. Яко са се подготвили за 70-годишнината от Деня на победата над фашизма. Премели са просторния си двор до блясък. Е, малко особено изглеждат оръдейни дула без колела, оръдия без лафети... Но това са си нашенски мурафети. И няма начин погледите да не привлекат още от входа походните кухни - 300 литра, 500 литра, съвсем съвременни, родно производство. Да видят посетителите, че военната ни промишленост е жива. Нали и кухнята воюва. А баш в центъра се кокорчи едно "Торнадо". Да се вижда и знае, че сме в НАТО и Америка ни е приятел.
А ето и върха, черешката на тортата - тя е в северния ъгъл. Не се смущавайте, ако от пръв поглед ви се стори заблуждаващо. Точно в това е необикновеното. На това сега излъскано, затревено, белосано, варосано, избърсано от прах място до неотдавна бяха захвърлени като ненужни и неприятни... славните съветски реактивни гранатомети с легендарното и песенно име "Катюша". Беше си грозна гледка. Можеше да се очаква, че един ден, празничен ден, тези исторически бойни машини, белязали връх в световната военна техника, всявали ужас сред врага, да бъдат приведени в наистина музеен и приличен вид.
Уви. В милата ни България няма нещо, което нашего брата да не може да провали. Нали музеите по света за това се създават - да съхраняват, да показват на посетителите историята, развитието, успехите. Свои и чужди, приятелски и вражи, близки и презокеански... И няма никога да има пари, щом няма акъл за два гроша.
Сигурно уредниците са решили, че никой няма да забележи. Пък и да забележи - какво ще стори? Цяла държава, цяла армия бяха пропилени, та едни "катюши" ли ще се опрат някому? И все пак редно е да се знае кой изхвърли от музея десетките експонати. Там бяха двата вида реактивни системи за залпов огън - на релси и на тръби. Там бяха полевите радиоколи, подвижните агитационни пунктове... Все техника от войната, завършила преди 70 години. Никак не ми се ще да вярвам, че на везните за това решение угоднически е надделяло "съображението", че тази техника от най-страшната война е принадлежала на СССР - страната, която победи нацизма, но днес е, меко казано, недолюбвана от САЩ и ЕС. Зам.-директорката на музея твърди, че й искали милиони за ремонта. Аз пък мисля, че пет души дърводелци, пет кубика дървен материал, един тенекеджия и един бояджия щяха да измият, да спасят всички шефове от този позор. Така или иначе, едва ли ще научим истината и виновниците. Имам честта, господа!
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ