По-чести измами за работа в чужбина през лятото
/ брой: 148
През летния период зачестиха случаите на измамени за работа в чужбина българи. Такава информация бе разпространена и от посолствата ни в Швеция и Канада, каза директорът на Дирекция "Инспекция по труда" в Плевен Радослава Иванова. Тя обясни, че сред сигналите за измама при предлагане на работа в чужбина са: настояването комуникацията да се води само онлайн или извън офиси, предоставяне на услуги без лиценз от фирми посредници или предприятия, осигуряващи временна работа, сключване на трудови договори с командироващ работодател, който няма съществена идентична дейност в България, а веднага командирова в чужбина и липса на документи, свързани със законосъобразното осигуряване на заетостта.
Документите, които трябва да бъдат представени според начина на изпращане са: посреднически договор, трудов договор с предприятие, осигуряващо временна работа, с работодател в приемащата държава или с командироващ работодател у нас, с когото трябва да бъде сключено и споразумение за командироване. Но, ако българин, търсещ работа сключи договор директно с работодател в приемащата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени до подаване на сигнали на компетентните контролни органи там, предупреди Иванова.
Междувременно от ГИТ съобщиха, че са разработили брошури за трудовите права на командированите български работници в Германия. "Подхождайте внимателно към неформалните предложения за намиране на работа от познати и приятели“ е една от препоръките на трудовите инспектори. От ГИТ припомнят, че плащането на такси за осигуряване на работа в чужбина на фирми посредници са забранени, а при евентуално плащане е наложително да бъдат поискани документи, доказващи за какво са платените суми.
Втората брошура е за желаещите да работят като болногледачи в Германия и включва съвети и начините за законосъобразно започване на работа в чужбина. Посочен е и телефонът 00359 2 8101 747, който ГИТ поддържа за работещите българи в чужбина.