18 Ноември 2024понеделник21:55 ч.

ВЪОБРАЖАЕМИЯТ СВЯТ НА МАКРОН

Чашата на търпението преля след поредния арест на полицай в Марсилия

/ брой: 146

автор:Божидар Чеков

visibility 1176

Божидар ЧЕКОВ, Париж


От няколко дни вратите на полицейските участъци във Франция са затворени и не приемат никакви жалби от граждани, чиито коли са изгорели или мазетата им са ограбени. Чашата на търпението преля след поредния арест на полицай в Марсилия. Директорът на републиканската полиция Фредерик Во посети скръстилите ръце свои подчинени и ги подкрепи.

"Един полицай не може да спи в затворническа килия, преди да е бил съден. Ние не сме на едно и също ниво с престъпниците", заяви той и сложи на масата зреещия конфликт между полиция и съдебна система.

Манифестациите в Париж, които се превръщаха в сблъсъци, достойни за филми от гражданска война

започнаха през 2015 г. Тогава се появиха "Черните качулки". Коктейлите "Молотов", паветата и чуковете предизвикваха полицейските редици и новоизлюпените Троцкисти, Анархисти и Чегеваристи. 

През 2018-а "Жълтите жилетки" опожариха най-хубавия булевард в света - "Елисейските полета". Присламчили се към тях диваци от предградията използваха безредиците, за да чупят витрини и плячкосват луксозни стоки. Разрушена бе част от Триумфалната арка. Метежниците едва бяха спрени пред вратите на Елисейския дворец, където Макрон се бе барикадирал в приготвения за целта президентски бункер.

След кратко затишие, на 27 юни т.г., в първите часове на деня, 17-годишният Нахел бе застрелян от полицай след отказ да спре. Младият френски гражданин от алжирски произход, без книжка и на кормилото на луксозна кола с полски номер, имаше зад гърба си 5 протокола за подобни нарушения... 

Във Франция "отказите за спиране" пред полицейски патрули са около 28 000 на година. На всеки 20 минути има шофьори, отказващи да спрат. В повечето случаи те са от чужд произход и карат крадени коли. Преди Нахел в провинцията бе застрелян 19-годишният африканец Алусейн Камара. През 2022 г. 13 други шофьори платиха с живота си "отказа за спиране". 

Защо полицията стреля? 

Защото правилникът, който позволява употребата на служебно оръжие, го разрешава. Определя го като средство за самоотбрана. Препоръчва се "пропорционалност" в употребата му. Но как се изчислява тя, когато решението се взема за части от секундата?

Смъртта на Нахел предизвика невиждани досега улични боеве, палежи и грабежи. Цели 6 нощи продължиха безредиците по цялата територия на Франция. Застрахователите оценяват щетите на 1 милиард евро.

Въпреки че медии и политици коментират със "сливи в устата" палежите и грабежите, в динамиката им има безспорен етнически заряд. 

Редовно се горят френски знамена и за щяло и нещяло се развяват алжирски

 

В момента липсват няколко хиляди учители, защото има класове, в които учениците не говорят коректен френски. При получена слаба оценка родителите изчакват учителите пред вратите на училищата и ги обсипват с обиди и заплахи. Преди време един учител бе обезглавен.    

Същата ситуация е и в редиците на полицията. Никой от униформените не забравя, че двама от тях - семейство полицаи Жан Баптист Салвен и Жесика Шнайдер, бяха заклани пред детето им от джихадиста Абдала Лароси.

През това време Макрон пътуваше и мълчеше. От предпазливост или страх, след злополучния изстрел на 27 юни, френският президент определи действията на полицая като неоправдани. Това изказване предизвика гнева на полицаите, защото президентът наруши презумпцията за невинност на техния колега.   

Макрон допусна още една грешка след ареста на втория полицай в Марсилия, като заяви, че пред закона всички са равни. Подобно "равенство"

френските полицаи повече не приемат

Техни представители изискват нови закони и специални разпоредби и, при допуснати от тях грешки, да бъдат изправени пред съдилища, различни от тези, които съдят престъпници.  

Дадените под съд полицаи автоматично се лишават от заплати. Френското общество организира масово подписки за събиране на парични средства в полза на защитниците на реда. През това време, вместо признателност към саможертвата на полицията, Макрон буквално се крие зад "независимостта" на съдебната система. 

И много хора се питат: в кой свят живее Макрон?

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ