Свършиха ни ресурсите
От 21 август до края на годината човечеството ще живее на "екологичен кредит"
/ брой: 189
От 21 август до края на тази година хората ще са изчерпали напълно годишния екологичен "бюджет" на Земята и ще живеят на кредит от природните ресурси, съобщи неправителствената организация "Глоубъл футпринт нетуърк" (Global Footprint Network). Всяка година организацията, чието име буквално означава "Глобална мрежа за човешкия отпечатък върху планетата", изчислява на коя дата хората ще са изчерпали напълно количеството природни ресурси и блага, които нашата планета може да произведе и да достави на човечеството за една година - от сладка вода до суровини, включително хранителни. Оказва се, че хората са изразходвали водата, която спонтанно може да се възобнови от водоемите, тревата, която расте по пасбищата, рибата в моретата и езерата, реколтата от плодородните земи и даровете на горите. В същото време е свършила използваемата площ за съхранение на отпадъци, причиняващи парникови газове, които от своя страна пораждат хаос в климата.
Тази година според организацията така нареченият ден на изчерпването или ден на надхвърлянето на екологичния бюджет ще настъпи на 21 август. Миналата година организацията беше обявила, че екологичният банкрут настъпва на 25 септември. Тази година обаче "Глоубъл футпринт нетуърк" ревизира данните си, защото преди това е надценила способността на горите и на пасбищата на нашата планета да се възстановяват от прекомерното им използване от хората и установи новата дата за Деня на изчерпването на екологичния бюджет.
За целта организацията взима предвид както количеството на природните ресурси, "произведени" за година от планетата ни, така и човешкото потребление на тези ресурси и отпадъците, които произвеждат хората, в това число и емисиите на вредни газове, като например тези на въглероден диоксид.
"Ако изхарчите едногодишния си бюджет за 9 месеца, вероятно ще се притесните. Точно толкова сериозно е и ако говорим за нашия екологичен бюджет", предупреди Матис Вакернагел, президент на "Глоубъл футпринт нетуърк".
Според експерти проблемът, който засега няма решение, нито алтернативи, просто се отлага в бъдещето. Въпреки това някои специалисти смятат, че за да се спаси планетата, не е нужно кой знае колко. Например италианският учен Роберто Брамбила препоръчва да се намали въздействието ни върху околната среда като ядем по-малко месо, караме колело и ползваме по-често обществения транспорт и залагаме повече на възобновяеми източници на енергия.