10 Февруари 2025понеделник20:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Галин Дурев: Ролята на политиците е да пазим мира и единството на българския народ, не да разделяме

Нека една национална минута мълчание да замени нашите ежегодни двуминутки на омразата Декларация от името на ПГ на “БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА”

автор:Дума

visibility 8901

Уважаеми колеги,

В този блок (левия) са останали изключително малко членове на БКП.

Отнасяме се с уважение към правото на всяка парламентарна група да каже от тази трибуна всичко, което иска. Това трябваше да прочета и да чуете, защото в очакване на вашата декларация се надявахме на политическа и човешка зрялост във вашето поведение. За съжаление, това не го видяхме.

Тази година ще отбележим 80-та годишнина от края на най-големия конфликт в човешката история – Втората световна война. Конфликт, който е взел 60 милиона човешки жертви, с много нечовешки престъпления и убийства. Това, което трябва да запомним от този конфликт, за съжаление, не го виждам в тази зала.

Уважаеми колеги,

Нека запомним, че насилието ражда насилие. Събитията, последвали този военен конфликт, не са единични, а имат своята дълбока история много преди това, още след края на Първата световна война. Българските правителства, включили страната ни в този конфликт, напълно осъзнаваха отговорността, която поемат и последствията от това. За съжаление, това не им попречи да включат България в него, както и да потушат всякаква политическа опозиция в страната. Те понесоха и своята отговорност за това.

По повод на така наречената съветска окупация у нас от този период забравяме, че у нас действа Съюзна контролна комисия, г-н Атанасов. А тази комисия има представители и на САЩ, и на Великобритания.

Проливането на кръв, особено между сънародници, е нещо, което наистина би трябвало изключително да ни огорчи. Днес оценките, които ще получат събитията, са разнопосочни и разностранни. Всеки може да даде своята оценка. Трябва обаче да снемем политическата емоция от тези дни, ако искаме да имаме едно по-добро бъдеще. Това е роля на историците, не на политиците. Нашата роля е да направим всичко възможно да пазим мира и да съхраняваме единството на българския народ. Насилието ражда насилие и за да преодолеем този порочен цикъл, трябва да умеем да погледнем и отвъд себе си.

Едно от малкото достижения на нашия преход е именно това, че успяхме да преминем мирно през всички тези сътресения. Това ни даде възможност да се концентрираме върху решаването на социалните и икономическите проблеми на България и на българския народ, което би следвало да е нашият приоритет, а не историческите спорове.

Когато днес говорим за жертвите на първи февруари, хубаво е да се върнем по-назад – след края на Първата световна война. В минутата мълчание, която ме учудва, че тази година не е включена в дневния ред на НС, е добре да си спомним и за Александър Стамболийски и Александър Греков, за Гео Милев и Сергей Румянцев, за жертвите на атентатите, за политическите убийства в онези години, за опожарените села. Хубаво е да си спомним и за отрязаните глави от полицията и жандармерията. Разбира се, добре е да си спомним и за всички онези, които намериха смъртта си в политическите трусове след 1945 г.

Уважаеми колеги,

Тази минута мълчание трябва да е национална, защото в противен случай рискуваме всяко едно политическо действие тук, да продължи да всява политическо разделение в страната. Това не ни е необходимо в днешния ден, защото имаме значително по-важни приоритети. Призовавам ви да загърбим политическите злоупотреби. Призовавам ви, да не се позовавате повече на мъртъвците, за да мотивирате политическите си кампании. Тридесет и пет години след началото на прехода е време да помислим за други перспективи за развитието на България.

Нека една национална минута мълчание да замени нашите ежегодни двуминутки на омразата.

Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 26

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

автор:Дума

visibility 902

/ брой: 26

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 26

Изяли сме повече фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 880

/ брой: 26

Хърватия бойкотира верига за седмица

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 26

Разследват инцидент с кортежа на Вучич

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 26

Хиляди на протест в Шефийлд заради убит ученик с нож

автор:Дума

visibility 851

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 26

Европа да потърси себе си

visibility 885

/ брой: 26

За мрежата на октопода

автор:Гергана Пирозова

visibility 884

/ брой: 26

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

visibility 918

/ брой: 26

За дълбоко и всестранно обновление на БСП

visibility 913

/ брой: 26

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ