Еколози искат законови промени срещу шистовия газ
Природозащитниците започват кампания и срещу проучването и добив на горивото в Румъния
/ брой: 20
Промени в няколко закона, които да гарантират забраната за проучване и добив на шистов газ у нас, поискаха вчера природозащитници. Мораториумът, който бе обнародван вчера в "Държавен вестник", е само първата стъпка в тази насока, обявиха от гражданската инициатива срещу добива на горивото у нас. Те ще настояват за промени в Закона за опазване на околната среда и Закона за подземните богатства. В тях трябва да се запише задължителна оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) на всички дълбоки сондажи още на етап проучване. Еколозите искат и фирмите задължително да не запазват търговска тайна за химикалите, с които работят. Нужен е и достъп до програмите за работа на компаниите, които имат намерение да правят проучвания и добив на нефт и газ, смятат от гражданската инициатива.
Природозащитниците призоваха министър Трайчо Трайков да даде доказателства към изявленията си от неделя, според които протестите срещу шистовия газ били организирани чрез пиар кампания от чужбина с мощна финансова подкрепа. Ако не може да подкрепи думите си, министърът трябва да понесе политическата си отговорност, категорични са екоактивистите. Те осъдиха остро опитите да се политизират действията им през последните месеци.
Обществени обсъждания и оценки за въздействието върху околната среда във връзка с проучването и добива на шистов газ в Румъния поискаха още представители на гражданската инициатива. Те организират мирна демонстрация пред румънското посолство от 12 ч. утре, с която ще поискат опазването на 30-километровата буферна гранична зона с България, където са предвидени сондажи на шистов газ. Имаме общ водоносен хоризонт с Румъния, местните хора трябва да се събудят и да защитят водата и земята си, призоваха от гражданската инициатива. За тази цел те ще внесат отворено писмо до румънския посланик у нас. С друго писмо екоактивистите ще призоват министрите Нона Караджова и Николай Младенов да се обърнат към румънската страна с искане за обществени обсъждания на темата за шистовия газ. Според нас, ако в съседката ни започне проучване или добив, има риск за трансгранично замърсяване, предупреди Борислав Сандов.
Според еколозите приетата преди дни забрана от българския парламент за фракинга е само първата стъпка към цялостната законова регламентация на добива на шистов газ в България. От гражданската инициатива настояват оценка на въздействие върху околната среда да се прави за всякакви сондажи, както и за промени в Закона за подземните богатства.