18 Ноември 2024понеделник08:47 ч.

Колонката на Боян Бойчев

Македония - дълг към България

/ брой: 127

автор:Боян Бойчев

visibility 3142

"Син ти се, майко, ожени за една Македония поробена..." Така започва българската песен "Кога зашумят шумите", разказваща за офицер от българската армия, който загива в битка с поробителя. 

Темата за Македония вълнува живо българската общественост не от вчера. Още през Възраждането съдбата на тази област, населена предимно с българи, предизвиква интереса на нашите интелектуалци и кара много от тях да се включат в борбата на сънародниците ни. Едни от най-активните застъпници на българската кауза в Македония винаги са били родните писатели и поети. "Аз съм гледал и си гледам работата в Македония като дълг към България", казва гениалният Яворов, който съзнателно се посвещава на борбата на македонските българи. "Всичко за Македония! Може би ще пропаднем, но връщане няма. Не малко съдействах и аз, за да ни стане тя тъй скъпа!", заявява Иван Вазов.

В същото време вече десетилетия наред цели екипи от филолози, лингвисти, литературни историци, естети в Северна Македония чрез откровени фалшификации "доказват", че българските писатели с "потекло" от географската област Македония принадлежат на македонската литература, като се започне от IX в. и се стигне до ден днешен. За "македонски автори" са представени редица български писатели и поети, сред които Христо Смирненски, Никола Вапцаров и Димитър Талев. Техните творби са преведени на днешния така наречен "македонски книжовен език", който в Скопие отказват да признаят, че е югозападен диалект на българския. Както и че цар Самуил е българин и български цар. 

Процесът на изкуствено създаване на "македонски" език, нация и история започва след 1945 година. Поколения наред "македонци" са възпитавани в език на омразата към всичко българско. Най-големият грях в Северна Македония е да си българин. 

 А историята ни е обща - българска, както и езикът ни, каквото е становището на БАН по този въпрос. 

Затова се чудя как така родните ни политици решиха да направят де факто компромис с всичко това и да отхвърлят ветото? И как така бързо промениха мнението си? Интеграцията на Западните Балкани била от стратегически интерес за Европейския съюз. Ясно е накъде бие тази стратегия - срещу Русия и нейните исторически връзки със славянските народи тук.

Само че далеч не всичко, което представлява интерес за ЕС е от интерес за България. Това май не могат, не искат или не им дават да разберат. И първата стъпка от компромиси до какви още компромисни стъпки ще доведе? 

Затова нека да завършим пак с Вазов, неслучайно наречен Патриарха. В трудни исторически моменти към него, а не към политиците се е обръщал народът: 

Не даваме я, не - земята мила, 

земята на светите ни отци. 

Не даваме праха на Самуила, 

ни славата на двамата светци!

Само тук на Балканите една българска майка може да има четирима сина и всеки да е от различна националност, според територията на която е останал - я българин, я грък, сърбин или македонец! Знаем как беше разпокъсана България.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ