Страховете на работното място
Защо се боим от шефа и как да победим този страх
/ брой: 30
Това е единственият човек в офиса, който е способен да прекрати с появята си разговорите в офиса, да накара всички отворени прозорци на интернет да бъдат незабавно минимизирани или затворени, чат-а - прекратен, а чашката с кафе да бъде делово подредена до демонстриращия усилена работа куп с папки. Както се досещате, става въпрос за началника. Защо служителите така се притесняват от неговото присъствие, какъв е произхода на този страх и как да го победите?
За да се справите с притеснението от присъствието на шефа, трябва да бъдат определени причините за това притеснение.
Самооценка
На първо място става въпрос за неувереност в себе си. Като правило, страхът възниква от ниска самооценка и страх от уволнение. Човек, който не е уверен в себе си, не може да бъде уверен и в качеството на изпълняваната работа. Естествено при идването на шефа възниква страх, че грешките ще излязат наяве, което ще доведе до уволнение, с всички произтичащи от това проблеми: безпаричие и трудност при намиране на нова работа.
Не бива да се драматизира. Това, че ще забележат някакви пропуски в работата ви, съвсем не означава, че ще ви уволнят. За да се случи това, трябва да има някаква наистина сериозна причина. Нормално е да се правят грешки и на критиката към работата трябва да се гледа философски. Ако критиката ви кара да се чувствате зле и ви създава усещане, че не разбирате нищо от това, което правите и се занимавате не с каквото трябва, то тогава помислете какво всъщност разбирате и желаете да вършите.
Който не работи, той не греши
Има хора, така наречените перфекционисти, които изобщо не обичат да грешат и искат винаги да са най-добрите. Този тип понася много болезнено отбелязване на недостатъците в работата им, а ако критиката бъде отправена от шефа, те съвсем падат духом.
Трябва да запомните нещо, което да възприемете като Божа заповед: от грешките се учим и не греши само този, който не прави нищо. Както биха казали психолозите, слабият човек търси причините за неуспехите, а силният - начините за тяхното елиминиране. Не зацикляйте върху проблема: извлечете си урока и продължете напред! Най-добре се постарайте да направите така, че в бъдеще да не извършвате същата грешка.
Натиск и наказание
Причина за страх е натискът от страна на шефа. За съжаление това се случва доста често. Има такива началници, които, колкото и да се стараете, все ще са недоволни. Тук трябва да приложите психологически тактики. Просто си го представете в клоунски костюм, или ако искате - без гащи: единственото условие е да ви бъде смешно. Този забавен метод в действителност е много ефективен и ще ви помогне да изтърпите и преодолеете безболезнено безпочвената критика на началството.
Друг вид притеснение е този, породен от незнанието. Ако сте нов колега и още не са ви разказали как реагира шефът на различните ситуации - например закъснения, хранене извън определените часове и пр., най-доброто, което можете да направите, е да разпитате колегите си. Освен че ще научите много за навиците на шефа и начина на поведение, ще узнаете и доста любопитни неща за личния му/й живот.
Колега като вас?!
Когато анализирате причините на страха, помислете толкова ли е сташен шефът ви всъщност? Може би това просто е ваше субективно мнение, а в действителност той/тя си е най-обикновен човек - като вас и колегите ви. Опитайте се известно време да се отнасяте към шефа като към обикновен колега и ще видите как скоро страхът ви ще изчезне. Ще ви бъде по-лесно да формулирате мислите и предложенията си. Помнете, че за директори обикновено се назначават хора, които притежават лидерски качества или просто имат връзки. И нито една от тези две причини не означава, че са лоши хора. Той/тя може би се държи така заради наложените стереотипи, че от шефа всички трябва да се страхуват. Между впрочем вие не знаете как бихте се държали, ако самите вие сте на шефското място.
Като цяло няма никакъв смисъл да се притеснявате от шефа. В повечето случаи той/тя също е подчинен на някого, както и вие на него и може би се страхува от своя шеф не по-малко, колкото вие от него/нея. И той/тя също може да остане безработен, което за пореден път доказва земния му/й произход.
Най-дробрият начин за борба със страха от шефа е екипният дух. Екипът не бива да се разделя на малки групички. Началникът няма да успее да се противопостави на целия колектив, когато вижда, че всеки член от него има подкрепата на всички останали.