Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити. Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността на държавните зрелостни изпити.
Инициативата е в контекста на очаквани реформи в системата на образованието. Проучването цели да изследва значимостта на езиковата интеграция, социалните умения, както и мотивацията на учениците в гимназиалния етап.
Изследването е направено по методите на "национална анкета" и "ад хок". Участвали са повече от 4000 учители, родители и заинтересовани граждани, уточняват от синдикат "Образование". Над 88% от запитаните са отговорили утвърдително на въпроса дали да се въведе възможност за повтаряне на първи клас при наличие на дефицити в езиковите и социални умения на ученика. На въпроса: "Подкрепяте ли възможността за освобождаване от ДЗИ при среден успех "Много добър" (5.00) от последните три класа в гимназиалния етап?", 74,3% от участниците са отговорили положително. Те посочват, че така се мотивират учениците през последните три гимназиални класа и им се освобождава време, за да се подготвят за изпити във ВУЗ.
По-рано синдикатът предложи отпадането на националното външно оценяване в 4 клас и възможност за повтаряне на клас през целия начален етап.
От синдикат "Образование" припомнят, че България, въпреки многото си университети, остава като нетен износител на студенти, и то на тези с най-висок успех, а българският пазар на труда не може да задържи най-добрите ученици.