19 Април 2025събота08:01 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Исторически музей - Велинград

Традиции

В очакване на "Голямото писане"

Защо боядисаните яйца от Чепинския край толкова впечатляват с красотата си?

/ брой: 72

автор:Надежда Ушева

visibility 914

И тази година в навечерието на Великден Велинград ще се обагри от червени писани яйца в традиционното събитие "Голямото писане", което е планирано на площада на 19 април, Велика събота. Местни и гости на града могат да пишат заедно с велинградските майсторки и музейните специалисти. А могат да се включат и в изписването на голямото яйце, изработено от възпитаниците на ПГД "Иван Вазов", научи ДУМА от Стойчо Маров, директор на Историческия музей във Велинград.
Повече от четвърт век специалистите от институцията, вдъхновени от древна традиция и примера на забележителната местна художничка Мара Малчева, развиват и провеждат своята образователна програма "Традицията вчера и днес - Великден", която предлага поредица от инициативи в месеца преди Великден.

Музейното ателие за изписване на великденски яйца по традиционната техника от Велинград отвори врати на 25 март и ще обучава малки и големи до 30 май. Музеят работи с групи и индивидуално с желаещи от цялата страна по предварителна заявка. Обучението е в рамките на час. Материалите са осигурени от музея.
Щастливи сме да споделим, че само за първите три дни в ателието за изписване на великденски яйца по характерната за чепинския край техника на писане с восък музейните специалисти проведоха 18 занятия с общо 168 участници. Обучението се харесва и много от участниците се връщат отново за втори и трети път, сподели пред ДУМА директорът на Историческия музей във Велинград. Той подчерта, че по заявка провеждат и работилници "Великденски писани яйца от Чепинския край" извън музея. Те съпътстват и мобилните ни експозиции. Тази пролет гостуваме в Националния музей на образованието в Габрово с "Великденски писани яйца от Чепинския край" до 30 април, в Историческия музей в Димитровград - с изложбата "Пътят на писаните яйца" до 14 май, и в Регионалния исторически музей в Кърджали - с "Писаните яйца на България" от 17 април до 16 май, допълни Маров.


Днес Историческият музей във Велинград показва единствената засега в страната постоянна изложба от великденски писани яйца, посветена на традицията за изписване с писалка и восък. В нея е представена най-голямата колекция от великденски писани яйца от Централна Европа, от други райони от България и, разбира се, от Чепинския край.  
Красотата на боядисаните яйца дотолкова впечатлява, че някои скептици я приемат за чужда и привнесена. Вярно е, че има съхранени традиции на тази техника и в други страни от Европа - Чехия, Украйна, Словакия, Унгария, Германия, Хърватия, Румъния. Но също е вярно, че европейската традиция има своето чисто българско измерение и неговите корени можем да открием далеч назад във времето. Макар и разпространена само в отделни райони на България, тази усъвършенствана техника за украса има своята история и развитие.

И както подчертава етнологът, задълбочен изследовател на традицията и двигател на музейната образователна програма - Георги Куманов, майсторството, с което свещенодействат жените преди Великден, заслужава по-обстойно описание. Първите наши големи етнографи му отделят заслужено внимание. Димитър Маринов още в самото начало на ХХ век посочва примери от Самоковско. По-късно Христо Вакарелски продължава с описанието на традициите в Костенец. Така се стига до Северозападните Родопи. По същото време - 30-те години на ХХ век, млади изследователи от Софийския университет за първи път включват селищата от Чепинската котловина сред тези, в които се практикува богатата украса с "писалка" и восък на великденските яйца. Каменица (сега квартал на Велинград) и Ракитово отново стават обект на внимание в средата на ХХ век. Тогава албуми с рисунки на Ари Калъчев и Мария Малчева запечатват красотата на изписаните великденски яйца. След тях тази традиция във Велинградско задължително намира място в по-общи за страната изследвания или в самостоятелни, посветени само на нея.

Какво представлява техниката за изписване на яйца?

Необходима е "писалка". Това название се е наложило за традиционен уред - дървена дръжка, на която е закрепена, свита на конус, метална пластинка. В острия край на конуса има отвор и през него разтопеният восък се излива. С "писалката" се нанасят орнаментите върху черупката. Следва боядисването с червена боя, но може да се използват и други цветове. Когато се отстрани восъкът, грейват изрисуваните от майсторката орнаменти.

В Чепинската котловина, най-вече във Велинград и Ракитово, този обичай се е запазил и до днес и преживява период на възраждане и развитие. В седмиците около празника могат да се видят прекрасни образци. Майсторките изписват великденските яйца както с традиционни елементи, предадени им от техните баби и майки, така и с нови мотиви. Ако сравним орнаментите, изписвани с писалка в района на Чепинско от началото до края на ХХ век, ще открием повторяемост и устойчивост на някои от тях. От изведените основни символи са произлезли много нови модели, било чрез усложняване на рисунъка, било чрез вплитане или повтаряне на определени детайли. В последните десетилетия е потърсен и реализъм в изрисуваните мотиви. Така великденските яйца с многоцветен рисунък си запазват свое място в творчеството на местните "писарки". Докато в Ракитово се е съхранил обичайният рисунък, то във Велинград могат да се видят традиционно изписани яйца и експерименти с техниката. Къде самостоятелно, къде инспирирано от програмата на Историческия музей, тази смес от древност и иновации увеличава своите почитатели.

Инициаторите на бойкота поискаха по-ниски цени за Великден

автор:Дума

visibility 1992

/ брой: 72

От 1 май декларираме пред НАП коли, купени в чужбина

автор:Дума

visibility 1914

/ брой: 72

Банкнотите от 20 лв. са най-често фалшифицирани

автор:Дума

visibility 1847

/ брой: 72

При размразено месо трябва да има 2 дати на етикета

автор:Дума

visibility 1876

/ брой: 72

Истината лъсна

автор:Александър Симов

visibility 2002

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ