18 Ноември 2024понеделник16:00 ч.

Токът вдигна цените и по заведенията

След няколко месеца на дефлация, през юли средните цени се повишиха на месечна база

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 5210

Повишаването на цената на тока от 1 юли и поскъпването на някои услуги в пика на летния сезон, като пакети за почивка, хотелски услуги, посещения в заведения и самолетни билети, ускориха месечната инфлация в България. През юли тя достигна 0,8%, показват данните на Националния статистически институт. За сравнение, месец по-рано индексът на потребителските цени намаляваше – средната кошница от стоки и услуги поевтиняваше с 0,2%.
Детайлна справка на националната статистика показва, че през юли електроенергията поскъпва с 1,8%. Цените на тока в България се променят всяка година на 1 юли, като сега повишението, поискано от трите електроразпределителни дружества, бе сред най-скромните за последното десетилетие.
Разбивката показва още, че на месечна база самолетните билети поскъпват с 26%, хотелските услуги – с 20,4%, а пакетните услуги за почивка и туристически пътувания – с 15,8%. През месеца по-скромно растат цените на лекарските услуги – с 0,8%, посещенията в заведения и ресторанти – с 0,6%, поддръжката и ремонта на коли преди дългото лятно пътуване – с 1,5%. Горивата поскъпват през месеца с 0,3%. Сред хранителните стоки ръст се наблюдава при млечните продукти и плодовете.
На годишна база инфлацията в България през юли леко се забавя – с 0,1% до 2,4%. Двигател на инфлацията остават някои хранителни продукти, като плодове и зеленчуци, месо и хляб, въпреки че от началото на юли влезе в сила и таван на надценката на хляба, който целеше да свали цената му. В рамките на месец юли хлябът поевтиня с 0,3%.
Лекарските услуги поскъпват с 8,7% за година, а поддръжката и ремонта на автомобили – с 13%. С малко над 15% по-скъп е и жп транспорта, билетите за който поскъпнаха след решение на транспортното министерство.
Самолетните билети поскъпват с 5,5%, пакетните услуги за почивка и туристически пътувания – с 4,1%, услугите по настаняване – с 6,5%, а заведенията – с 6,9%.
Индексът за повишаване на цените, който използват Европейската централна банка и Европейската комисия за критериите за влизане на България в еврозоната, продължава да се забавя – до 4,3% за юли при 4,7% месец по-рано. Доближава ли се България до това да отговори на критериите за еврозоната ще стане ясно тази седмица с регионалните инфлационни данни от "Евростат".

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ