18 Ноември 2024понеделник06:55 ч.

Няколко думи

Широко затворени очи

/ брой: 167

автор:Мая Йовановска

visibility 7290

Жилищата у нас поскъпват толкова главоломно, че на човек е трудно дори да следи колко бързо се сменят цените - като ротативки са. Последните данни на брокерите са за 12% ръст в София само за 6 месеца. Средната цена стигна 1700 евро за квадратен метър. Ситуацията в другите градове не е по-различна, в някои даже повишението е още по-голямо.
За последните 20 години имотите у нас са поскъпнали 6-7 пъти. В момента сме на второ място в Европа по ръст на цените на жилищата.
Освен невиждани цени съвсем наскоро беше отчетен и бум на ипотечните кредити - над 20 на сто. Ще речете, че българинът се съдира да купува имоти. Тези ръстове и скокове обаче са в пълен контраст на общата тенденция - че все по-малко семейства могат да си позволят собствено жилище. Реално само около 10% от населението ни може да купи собствен дом.
Все още около 90 на сто от домакинствата в България живеят в собствени жилища. Но и този дял бавно започва да се топи. Основната причина е ниските доходи на хората, голяма част, от които получават минимално или близко до минималното възнаграждение. Някак си в годините на прехода българските работодатели не пожелаха да предвидят в заплатите, които плащат, средства, необходими за нещо различно от храна и битови сметки. Като цяло родните заплати не са скроени така, че парите да ти стигнат за вноска по жилище или за наем. Реално много малко са хората, които могат да си позволят да плащат за ипотечен кредит. Достъп до имотния пазар имат само около 10 на сто от нашенците, като в провинцията голяма част от хората, които купуват имоти, го правят със спестявания.
Преди време експерти направиха прогноза, че през следващите 10 години българите постепенно ще се превърнем от нация на собственици в нация от наематели, защото имотният пазар ще става все по-скъп и все по-недостъпен за хората. Заради ниските доходи, социалното неравенство и въобще разслоението на обществото.
Подобни тенденции накараха правителствата в други държави да започнат да вземат мерки - нисколихвени кредити, строителство на държавни жилища и т.н. А у нас, дето сме най-зле, за демографската и жилищната политика държавата си държи широко затворени очите.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ