Поредица от изложби за стогодишен юбилей
120 творби от фондовете на Градската галерия в Пловдив представят личности и търсения на Дружеството на южнобългарските художници
/ брой: 89
Близо 120 творби от фондовете на Градската художествена галерия в Пловдив представят личности и търсения, свързани със 100-годишната история на Дружеството на южнобългарските художници. На челно място в експозицията, която е разположена на двата етажа в сградата на главната улица, е едроформатна композиция, изобразяваща пазар на животни, на анималиста Григор Савов. Той заедно със Симеон Велков и Атанас Овчаров по време на великденските празници през 1911 г. показват в една от класните стаи на ОУ "Стефан Стамболов" (днешното училище "Свети Климент Охридски") 80 картини, голяма част от които са откупени от Пловдивската библиотека. Тогава се ражда идеята да се поканят художници от цяла Южна България и да се създаде творческо обединение. Първата изложба на Дружеството на южнобългарските художници, открита на 31 март 1912 г., бележи и началото на неговото официално съществуване.
Най-старата картина в юбилейната експозиция, датирана 1898 г., е триптих, направен като иконостас, на прочутия Христо Станчев ("На нивата") и ни въвежда в интериора на черквата "Св. св. Константин и Елена". Посетителите на изложбата с изненада ще открият две платна с подписа на Златю Бояджиев, които по никакъв начин не напомнят по-късното му и особено популярно творчество. Едната е полски пейзаж от 1937 г., а другата е ракурс към Стария Пловдив от 1957 г. Между тях е голям портрет на Цанко Лавренов, нарисуван от Давид Перец. Лавренов, Бараците (Златю Бояджиев, Васил Бараков, Давид Перец) и близките до тях Владимир Рилски и Анастас Стайков са също представителни фигури в живота на дружеството и в юбилейната изложба. На нейния плакат е тиражиран пейзажът на Рилски "Копривщица". Димитър Гюдженов, Никола Кожухаров, Николай Райнов, Данаил Дечев, Дарена Георгиева, Живка Пейчева и много други известни български художници са били членове на дружеството. Прочути и извън България са знаменитите пловдивски художници от по-ново време - Колю Витковски, Христо Стефанов, Димитър Киров, Георги Божилов-Слона, Йоан Левиев, Енчо Пиронков... Техни позабравени творби са експонирани на втория етаж на галерията. При реставрацията на огромно платно с живописната панорама на Пловдив е разкрит действителният му автор - Ангел Томов. Показани са творби и на директорите на галерията - художниците Георги Чайковски, Колю Витковски, Вълчан Петров, на известния Любомир Самарджиев, дългогодишен директор на Художествената гимназия "Цанко Лавренов". Прекрасна наивистична работа на рано напусналия този свят скулптор Димчо Павлов изненадва с яркия си колорит. Великолепни платна на Кераца Висулчева, Петър Григоров, Чавдар Пашев, Паскал Стружев, Николай Кучков, Спас Нешовски, малки работи на скулпторите Иван Лазаров и Иван Топалов - богатството от почерци и стилове възхищава. Хората отдавна не са между нас, но творбите им живеят непреходно и славно, особено в дни, когато има повод да бъдат извадени на показ. Впрочем в постоянната експозиция на Градската галерия на ул. "Съборна" 14 в Стария град могат да се видят още и още прекрасни творби на членове на Дружеството на южнобългарските художници.