Надомният труд е с мизерно заплащане
/ брой: 275
4 стотинки за голяма подаръчна торбичка, която в магазина струва поне лев, или от 40 стотинки до 1 лев за пришиване на горната част към подметките на чифт мъжки обувки, които се продават в Англия за 60 лири. Това е заплащането, което получават надомни работници у нас, съобщиха от Сдружението на надомните работници. Повечето работят без договор с работодателя, без никакви осигуровки и без почивни дни. Проучване на сдружението показва, че половината от надомните работници не само създават продукт, но и го продават. Така работният им ден става по 12-14 часа. Приели са условията на работодателите, защото са без работа и без шанс за работа, с ниска квалификация. Мнозинството са на 45-64 г. от райони с много висока безработица, поясни председателката на съсловната организация Виолета Златева. Най-високият доход, който съм имала, е 350 лв. месечно, каза надомничка, която шие обувки. Тя обясни, че работодателят се обажда привечер, тя отива да вземе материалите и от 17 ч. до сутринта трябва да е ушила обувките.
Над 80% от надомниците са жени, близо половината от тях са над 50 г. Най-много надомници има в шивашката, обувната промишленост, галантерията и кинкалерията. Едва 5% са висшисти и с висока квалификация.
Около половин милион българи (6.8% от трудоспособното население) са надомници, близо 97% от тях работят на трудов договор с осигуровки, заяви обаче проф. Кръстьо Петков, почетен председател на сдружението. В момента близо половината от надомниците се осигуряват като самонаети, а около 45% работят с възложител.
Преди дни синдикати и работодатели подписаха споразумение за законодателното регулиране на надомния и дистанционния труд. То предвижда хората, които работят при такива условия, вече задължително да подписват трудов договор с фирмата възложител. Само така надомниците ще могат да ползват отпуски и обезщетения. Очакваме промените да бъдат включени в Кодекса на труда, коментира пред ДУМА Виолета Златева.