18 Ноември 2024понеделник09:37 ч.

Чудесата на природата

Царство на животните, създадено за хората

Най-големите и най-стари зоопаркове на планетата са на възраст от няколко века

/ брой: 256

автор:Ралица Табакова

visibility 8144

Завръщане в детството, разходка из приказките, приключение за любители на адреналина или просто забавление далеч от шума на автомобилите и сивите жилищни сгради. Всичко това и много повече могат да ни предложат безбройните зоологически градини, гордост за всеки град, който ги притежава. Най-големите и най-старите зоопаркове на планетата са на възраст от няколко века. Първоначално целта им е била да приютят екзотични животински видове, които няма как да бъдат видени в естествена среда. Днес, във времето, в което човекът се опитва да спаси природата от собственото си нехайство, повечето зоопаркове имат друга мисия: да запазят и продължат поколенията на застрашените от изчезване видове. Такъв например е

паркът в Орландо, Флорида

Тази зоологическа градина е първата, която се съсредоточава напълно в запазването на животинските видове.

Бели носорози, антилопи или къртици - всички имат свой кът тук. Посетителите могат да се разхождат през седем тематични области, започвайки от оазиса и откривайки по-късно острова с Дървото на живота. На това дърво има издялани 325 животни, сред които и скрит Мики Маус.

Градската градина на Берлин

се гордее с най-голямата колекция от животни в света - 13 900 екземпляра от 140 вида. Обитателите на зоопарка се разполагат върху 86 акра земя, като всеки живее в среда, максимално близка до естествената. Тази градина е световноизвестна не само с биологичното си разнообразие, а и с размножителните си техники. Гордост за берлинчани е и фактът, че тя е отворена през 1844 г., но по времето на Втората световна война е разрушена и по-късно построена наново.



Птичият рай в Бовал, Франция

Зоопаркът в Бовал е много популярен с най-голямата колекция птици от всички видове. Когато градината за първи път отваря врати през 1980 г., там живеят само птици. По-късно към тях се присъединяват екзотични животни като жирафи, слонове и маймуни.

В Честър животните са без решетки

и това е най-голямото богаство на зоопарка в тази част на Великобритания. Градината е основана през 1934 г. от Джордж Мотърсхед, който имал една мечта - зоопарк без решетки. Днес благотворително дружество се грижи за зоологическата градина. Всяка година то успява да увеличи броя на животните и да разнообрази техните домове. Зоопаркът в Честър е най-известният и най-посещаваният във Великобритания.



Най-голямата зоологическа градина в САЩ

е тази в Бронкс, Ню Йорк. Тя е разположена на площ от 265 акра паркове и хабитати*. Там има 4000 животни, много от които са застрашени от изчезване. Особено известна е влаковата линия "Дива Азия", откъдето могат да се видят някои специфични азиатски животински видове, и "Света на джунглата" с растения и животни от тропическите джунгли. На площ от 6,5 акра е "Гората с маймуни от Конго", която е най-голямата изкуствено създадена джунгла в света.

Още през 1752 г. е основана

зоологическата градина в Шьонбрунер, Австрия. Тя е най-старата зоологическа градина в света, а в началото си е била част от императорската менажерия. В зоопарка са пресъздадени природни забележителности от няколко континента като джунглата на Борнео и Арктически полариум с бели мечки, тюлени и пингвини.

С най-успешните развъдни техники

може да се похвали зоопаркът в Прага. Въпреки своя скромен размер от 111 акра, зоологическата градина има 4600 животни от повече от 630 вида.  Само през миналата година там се раждат комодски дракони, южно пуду (най-малката сърна в света), леопардови костенурки и др.

Над 1,4 млн. души посещават годишно

зоологическата градина в Сингапур. Тук животните са в просторни клетки, наподобяващи естествения им хабитат. Важно място между другите атракции заема "Закуска с орангутани", която е неповторимо весела, и "Обяд с лъвове", макар и отделени от решетка.

Истинска африканска савана

посреща гостите на зоологическата градина в Торонто, Канада. Това е най-голямата канадска зоологическа градина и има повече от 5000 животни от 460 вида. Тя е с площ от 710 акра, пресечени от 6 мили пътеки, и е една от най-големите в света.

Известните в цял свят панди

Тонг Тонг и Линг Линг са талисманите на зоопарка в Уено, Токио. Това е най-старата и най-известна японска зоологическа градина. В по-слънчевите сутрини там могат да се видят повече от 20 хиляди японци. В градината се издигат 5-етажна пагода и къща за чайна церемония, построена в стила на ХVII век.

В тези зоологически градини отглеждането на животните не е самоцел. Те не са просто затворени в клетка атракции, а получават максимална грижа, закрила, сигурност и комфорт. Има и представители на толкова редки видове, че те едва ли биха оцелели сами на свобода.
 
-----------
* (от латински - in inhabitas) - естествената околна среда, в която живеят индивидите от конкретен вид или популация

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ