18 Ноември 2024понеделник23:48 ч.

"Октопод" има, "Октопод" нема...

Ако не е престъпник, за кого е опасен тогава Алексей Петров?

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 2292

Д-р Радко ХАНДЖИЕВ
Bulgarian Press Pool - Budapest

Повече от осем месеца властта ни разиграва, също като на Женския пазар, с "Тука има, тука нема..." Докато накрая съдът постанови: "Октопод" няма! МВР и прокуратурата не са събрали нито едно доказателство, от което да може да се заключи, че т.нар. банда "Октопод" наистина е съществувала, поради което е разколебано подозрението за наличие на организирана група. И още нещо: продължителното задържане в ареста противоречи на принципа за невиновност, върху който е основано наказателното производство в правовите държави.
И така, "Октопод" няма. Констатация, която всеки що-годе грамотен човек знаеше от самото начало. Както и че Алексей Петров не може да бъде съден за престъпления. Като офицер под прикритие, той не следва да носи наказателна отговорност за деянията си. Всичко, което е вършил, е било съгласувано с прекия му началник, както и с главния секретар на МВР. Всичко, което офицерът под прикритие прави, е с цел да спечели доверието на престъпната група, в която е внедрен.
Законодателно действията му са разписани в Наредба за организацията и реда на използването на служители под прикритие (приета на основание чл. 142, ал. 2 от Закона за МВР). Служители под прикритие може да бъдат само служители от съответната законово установена служба, като се предвижда те да са "специално подбрани и обучени държавни служители от състава на МВР" (чл. 6). Законът за ДАНС също посочва, че "използването на служител под прикритие може да се извършва само от определени от председателя на Агенцията служители" (чл. 22, ал. 1). Служителят под прикритие освен това подписва декларация, че е запознат със задълженията си и задачите по конкретното разследване (чл. 173, ал. 3 от НПК).
В нормите, уреждащи процесуалните характеристики на института "Служител под прикритие", са дефинирани функциите и задачите му. И макар да не съдържат изрична позитивна регламентация на правомощията му в това негово качество, макар да не е дефинирана допустимостта доколко той може да извършва отклонения от законоустановени принципи при осъществяване на дейността си, приема се, че той може да извършва действия или да сключва сделки, които законът квалифицира като престъпни. Как иначе би могъл да изпълни задачата си, да спечели доверието на престъпната група, в която е внедрен? Законът посочва обаче, че доколкото действията или сделките му са привидни, те не пораждат правни последици, което насочва към извод, че офицерът под прикритие не следва да носи отговорност за тяхното осъществяване. От което следва, че всичко, придобито по времето, когато е бил под прикритие - пари, материални ценности, недвижими имоти - е собственост на държавата, на която служи.
Ежедневно гледаме филми, в които разкриването на организирани престъпни групи става главно чрез внедряване в тях на офицер под прикритие. Публиката тръпне, съпричастна е с главния герой, съчувства му, страда заедно с него, когато участва в изнудване или рекет, продажба на наркотици и пр., дори когато е принуден да се окървави, само и само да затвърди доверието на престъпната група, най-вече на нейния лидер, за да изпълни поставената задача. Често, след изпълнението й, офицерът под прикритие и семейството му се изпращат със сменена самоличност в друга страна, дори с променени лица, заличавайки напълно следите от съществуването им в миналото. Тези филми не са просто развихряне на творческата фантазия, а възстановка на реалния живот. Те показват в художествена форма един от ефективните способи за противодействие на организираната престъпност в глобализиращия се свят. Очевидно внедряването на Алексей Петров в организираната престъпност като офицер под прикритие не е изключение.
Но ако не е престъпник, за кого е опасен тогава? Едно от обясненията е свързано с идеите на Съюза за стопанска инициатива (ССИ) и лично на Алексей Петров за възраждане на българската промишленост. Именно материалното производство създава най-вече работни места, национален доход, пазари. С други думи, създава относителна стопанска стабилност. Смята се, че това трябва да стане най-вече чрез оказване финансова помощ на малките и средните предприятия. Предлага се държавата да излезе на кредитния пазар като алтернатива на търговските банки. Не да администрира и да командва, а да играе по пазарните правила. Гръбнакът на такава политика трябва да бъде Българската банка за развитие.
Тези идеи на Петров обаче разбъркват статуквото на кредитния пазар, бъркат в джоба на доста монополисти. СИБанк например може да загуби своите парични потоци, които на всяко обработено платежно нареждане вече носят по 3,50 лв. "Ако Бойко не свали лихвите, той рискува държавата да влезе във фалит", заявява Петров, препоръчвайки на премиера да предприеме мерки, с които да принуди банките да намалят лихвите по кредитите. И буквално часове, след като УС на ССИ приема решение за създаване на инструмент за вътрешно кредитиране, Петров е арестуван.
В медийното пространство се прокрадват и съобщения за конфликт между Алексей Петров и Бойко Борисов, съответно между него и босовете на СИК, след като Борисов е назначен за главен секретар на МВР. Споменава се и предполагаемо участие на генерала в корупционна схема, свързана с приватизацията на "Булгартабак". Както и известни на Петров факти и обстоятелства, уличаващи премиера в съдружие с лица и групировки от престъпния свят в миналото.
Последният работен ден на Алексей Петров в ДАНС ще се запомни с "мълчаливото му несъгласие с основни тези и решения на премиера и неговия кабинет". След като напусна агенцията, той заяви: "Няма да си мълча!" А в последващото си интервю уточни: "Не ме питайте за броя на корумпираните. Ако ви кажа, че има 10 бивши министри в доклада, може да се уплашите... Всеки, сдобил се с власт през последните 20 години, се е корумпирал".
И така: "Октопод няма", постановява съдът. "Октопод има", продължава да настоява вътрешният министър Цветанов. Кой е "Октоподът" тогава?

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ