18 Ноември 2024понеделник12:06 ч.

Подписката "Под колоните" в София

"Простаците", търговците на "вредни китайски стоки", продавачите на "гащите и сутиените" чакат днес присъда от Фандъкова

/ брой: 191

автор:Милена Николова

visibility 4011

Това са около 20 търговци на дребни стоки за бита и човека, които за около час събраха близо 300 подписа в своя подкрепа. Това е доказателството, че не всички ги мразят. Искането им е много просто - да останат на работните си места - зад масите под колоните на ул. "Граф Игнатиев" в столицата. Някои от тях работят на открито от 10-12 години. Знаят всички грозни думи, с които са описвани по медиите или с които ги обиждат граждани, недоволни от тяхното присъствие в центъра на София. Наричали са ги "ония със сутиените и гащите", "простаците" или "амбулантни търговци", чували са и по-грозни думи. Ние сме просто обикновени българи, за които "Под колоните" са работно място в студ и в пек, казват сами за себе си. Немалка част от тях са майки на по едно-две деца. Други работят със съпругите или съпрузите си. Платени са им всички данъци, имат изрядна документация, на която може да завиди всеки педантичен общинар. Но това, което в момента ги обединява, е, че до седмица остават без стотинка в джоба и без работа. Днес се надяват, че ще се срещнат отново с Фандъкова и да намерят разумно решение. Така им обещала преди време столичната кметица.
Ударът идва преди дни, когато около 20 полицаи и 20 общинари се изсипват под колоните и ги разгонват с аргумента за "незаконно поставен преместваем обект". Документът е подписан от арх. Влади Калинов, който е директор на Дирекция "Контрол на строителството", а е очевидно, че няма наличие на незаконни постройки. Ударът от общината идва неочаквано, търговците са заредили нова стока и парите им са вложени в нея. Днес те не могат да продадат нищо. Всеки от тях вчера имаше между 50 ст. и 10-20 лева в джоба. Това ще е доходът на всяко едно от тези 20 семейства за неопределено време.

До 2006 г. тези 20 маси не пречат

Напротив, дотогава всички търговци плащат по 120 лева на месец както на общината, така и наем на собствениците на жилищната кооперация на ул. "Граф Игнатиев", които също се оказват реално собственици на подколонното пространство, обяснява с документи в ръка Даниела Танева. В момента има спечелено дело за право на собственост в полза на кооператорите от жилищната сграда, под която са настанени търговците. Софийски административен съд София-град е разгледал поредицата от жалбите на търговците и определя, че спира общинската заповед за принудително премахване на временните обекти. Съдът констатира, че изпълнението на общинската заповед, "би могло да причини на... значителна и труднопоправима вреда". Такива "определения" имат повечето от търговците, чиито дела са гледани от Административния съд София, други изчакват своя ред.

"Под колоните" се оказва, че не е на Столична община

Що се отнася до имотните претенции на Столична община, която твърди, че подколонното пространство е публично-общинска собственост, има съдебно решение, че пред "Граф Игнатиев" №1 теренът е частен и е собственост на жилищната кооперация. Подобни дела са заведени за пространството под колоните от собствениците на жилища от №1 до №6. И общината тепърва ще трябва да доказва, че въобще е собстевинк на терен в рамките на жилищната кооперация. Спечеленото дело на първа инстанция дава право на живеещите да смятат отсечката от ул."Граф Игнатиев" №1 за своя и да е я предоставят за ползване срещу наем. От своя страна търговците там трябва само да уведомят общината, че извършват на частния терен търговска дейност. Тук общината използва "хитра хватка", като отказва да приеме уведомлението на търговците. Според запознати, ако търговците бъдат изгонени, общинарите имат намерение да концесионират цялото пространство и да го предоставят на частни фирми. Така спорът между ЖСК и Столична община ще се прехвърли към концесионера и така казусът ще се влачи поне 10-15 години.

Последната среща с кмета Фандъкова

"Никой не е вечен някъде", това обяснила при последната си среща с търговците кметицата Йорданка Фандъкова и дала дори пример със себе си. Вилиана от протестиращите търговци си спомня как кметицата обещава да се срещне с тях отново, преди да има каквато и да е заповед. Тогава търговците предлагат, ако общината прецени, да естетизират търговските площи, да направят еднакви временни маси, на които да продават. Даниела Танева дори изважда скица, разработена от екипа на гл. архитект Петър Диков преди две години. После този проект е изхвърлен на боклука, защото политическата воля е друга.
От мен се иска да направя чиста и красива София, вас там няма да ви има и защо вие да сте на всяка цена, пита Фандъкова. Тази логика търговците от "Под колоните" не разбират, те не са бюро, което да се премества от едно място на друго, те са работили там от години. Дори мият и чистят колоните от залежала изборна агитация за своя сметка. И в никакъв случай не могат да наддават за търговски маси на Женския пазар или на пазара "Ситняково", където търгът започва от 300 лева и стига до 1000 лева месечен наем. Вариантът, предложен от Фандъкова, е равен на безработица. Според Красимир Ангелов, пък и другите мъже от масите, изборите са отлагали ликвидирането на техния минибазар. Архитект от общината им разяснил, че заради загубата на гласове на няколко пъти им се разминавало. До този момент.

Малко и за омразата

Общинар им казал, че може да събере поне 6000 подписа срещу техния базар. Сега търговците събират своята подписка, която е контрапункт на омразата, която разяжда цялото ни общество. На всеки два часа патрулира полицейска кола, сякаш тази шепа жени и мъже са най-големите престъпници в София. Чакат да извадят стока за продажба, за да се намесят органите на реда и общината и да се напише още един акт. Търговците от "Под колоните" вече си имат по един такъв. А глобата, която ги заплашва - от 100 до 500 лева, ще обезсмисли целия им месечен оборот. Странното е, че липсва съпричастност от страна на колегите им, по-надолу по "Графа". А предстои след "гащите и сутиените" битката да се води срещу базара с "книгите" от пл. "Славейков" или пък със зеленчуковия пазар още по-надолу. Но типично по нашенски "колегите" им се снишават и се надяват да им се размине.
И не си дават сметка, че сега е ред на тези от "Под колоните", утре ще са тези извън колоните, а по-сетне и следващите. Докато не фалират или докато не напълнят опустелите от кризата пазарни пространства, както и джобовете на безчувствени общинари.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 0

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 0

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ