15 Юли 2025вторник20:21 ч.

Снимки МФ "Софийски музикални седмици"

Камерният оркестър "Орфей" в Перник чества 50 години

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 1575

Камерният оркестър "Орфей" ще отпразнува своята 50-годишнина с тържествен юбилеен концерт на 3 юли от 19 ч. в камерна зала "България", под диригентството на неговия основател маестро Райчо Христов. Програмата ще представи музикално пътешествие през епохи и стилове - от барока до съвременността. Ще звучат творби от Хайнрих Бибер, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Пьотр Илич Чайковски, Джоакино Росини, Бенцион Елиезер, научи ДУМА от Борислава Лазарова, експерт комуникации и контакти с медии.
Основан през 1975 г. от Райчо Христов и 13 музиканти, оркестърът е сред най-ярките културни символи на Перник. С богат репертоар, ансамбълът е предпочитан партньор на водещи солисти от България и чужбина, както и на млади таланти от НМУ "Любомир Пипков" и НМА "Панчо Владигеров". Съвременната музика има особено значение за оркестъра - "Орфей" е представял премиери на произведения от изтъкнати български и чуждестранни композитори.
Солистка на концерта ще бъде талантливата цигуларка Диана Чаушева. Родена през 2007 г., тя учи в НМУ "Любомир Пипков" при Благородна Танева. Има престижни участия и награди. Като солистка е свирила с оркестри от Италия, Чехия, Унгария, Украйна и България. През 2023 г. е поканена от Йордан Камджалов за концертмайстор в проекта "Оратория - Димитър Ненов". През август 2024 г. записва първия си самостоятелен албум в студията на Чешкото национално радио в Прага.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 760

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 657

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 660

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 590

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 682

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ