Експерт:
Все едно е 1997 г. при смяната на стария лев
/ брой: 86
"България се намира все едно през 1997 г., когато сменихме стария български лев с новите български левове и тогава хората имаха нужда от осведомителна кампания как изглеждат новите пари, какви са те, какъв е техният дизайн. Сега е същото - сменяме български лев с евро, въпреки че на еврото пише на кирилица "евро". Това заяви пред news.bg икономистът Румен Гълъбинов.
По думите на експерта страната ни изпълнява всички критерии за приемане на еврото, както са зададени, още от 2020 г. - критерият за инфлация, критерият за бюджетен дефицит от 3%, критерият за дълга, критериите за стабилен валутен курс и стабилност на лихвените проценти.
Също така икономистът е на мнение, че е добър знак, че в момента се залагат и самите организационни, технически и административни регулации по въвеждане на еврото, включително и във второто полугодие да има цени в евро и в лева, както и по-широкомащабна информационна кампания.
Гълъбинов е категоричен, че трябва да има информационна кампания освен през телевизията и електронните медии, но и с хартиени материали.
При положителен доклад трябва да се представи конкретната дата - дали ще се потвърдят очакванията за приемането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. При отрицателен доклад трябва да се посочи аргументирано по какви критерии не отговаряме, за да видим какво пропускаме, посочи икономистът.
Гълъбинов уточни още, че печатницата на БНБ е лицензирана да печати евро и други ценни книжа.
"Първото зареждане с евробанкноти, за да посрещнем датата 1 януари 2026 г., ще дойде с помощ от ЕЦБ - да ни бъдат изпратени предварително напечатани банкноти, които държи в резерв като наличност, а в следващите периоди БНБ да получи поръчка и да започне да печата банкноти не само за България, но и за други членки от Еврозоната", очаква икономистът.