14 Октомври 2024понеделник18:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Политолози:

България днес се нуждае от държавници, не от политици

/ брой: 142

автор:Ралица Табакова

visibility 3508

В тежките периоди на криза си проличава най-ярко разликата между държавника и политика. Първият мисли за следващите полоколения, вторият - за следващите избори. България днес, а и цяла Европа, спешно се нуждае именно от държавници с визия за бъдещето и за идните поколения. Този извод направи политологът проф. Георги Карасимеонов. Той откри вчера дискусия на тема "Кризата в ЕС и предизвикателствата пред България", организирана от фондация "Фридрих Еберт" и Института за политически и правни изследвания. Карасимеонов остро постави проблема за липсата на общи приоритети, които да обединят българските политици и да очертаят дългосрочна политика не само за справяне с кризата, но и с последиците от нея. Част от проблемите пред България са и общи проблеми на ЕС, смята политологът.
Карасимеонов подчерта, че от няколко месеца в Европа се наблюдава ново изражение на финансово-икономическата криза. "Вече говорим не за криза на банките, а за криза на отделните държави и тяхната финансова политика. ЕС се изправя сериозно пред въпроса ще оцелее ли в сегашния вид, ще оцелее ли еврото или ще имаме завръщане към националните валути", обрисува тежката общоевропейска картина политологът. Той подчерта няколко пъти, че именно заради тези рискове днес европейските институции повече от всякога задействат механизмите си за контрол над отделните държави. Последните критики от Евростат, че не подаваме точна информация за бюджета, говорят, че ЕС няма да допусне повече правене на политика на тъмно, корупционни практики и прикриване на информация, изтъкна Карасимеонов. Кърпят се дупки тук и там, дават се пари на този, който поиска и отиде на протести, но системна, ясна политика за преодоляване на кризата и за бъдещ икономически възход липсва, посочи Карасимеонов.
Карасимеонов коментира, че именно по време на криза се проявява управленският капацитет на политическата класа, а липсата на заявени приоритети и действия в тяхна подкрепа говори, че няма добър политически капацитет.
Още по-категорични бяха заключенията на проф. Петър-Емил Митев. България страда от дефицит на национална стратегия за първи път от Освобождението насам, обяви социологът. Кой днес сериозно говори за "Стратегия 2020", попита специалистът. Професорът сам си отговори, че освен няколко инициирани от президента дискусии, нуждата от стратегически приоритети съвсем е изчезнала от полезрението на политиците. Трябва да знаем и ясно да заявим какви искаме да сме, каква държава, каква икономика си представяме, подчерта проф. Митев. Различно ще действаме, ако искаме да сме аграрна държава, друг е подходът при високотехнологичната икономика, трети, ако си поставим за цел да сме енергиен център, обясни социологът. Той не скри съжалението си, че подобни въпроси или изобщо не се дискутират у нас, или са единствено обект на междупартийни спорове. Дефицитът на стратегия е и на медийно равнище и на равнище масово съзнание, продължи професорът.
Петър-Емил Митев бе категоричен, че ако искаме да променим държавата си, трябва да изместим фокуса от злободневието към бъдещето на идните поколения. Трябва да променим мисленето си, защото все още мислим с неевропейски стандарти, обобщи проф. Митев.

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 634

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 590

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ