С промяна в закона на първо четене депутатите защитиха БПЦ
Агенцията по вписванията е отказала регистрация на старостилците, днес изтича срокът за обжалване на отказа
/ брой: 5
"Опит за разкол", "форма на ерес" и "потенциална заплаха" - с тези аргументи депутатите приеха на първо четене три законопроекта, с които се предлагат промени, според които само Българската православна църква-Българска патриаршия ще може да се нарича православна. Те бяха гласувани с голямо мнозинство. Повод за внасянето на изменения в Закона за вероизповеданията бе решение на ВКС за вписване на Българската православна старостилна църква. То предизвика истински скандал по празниците и политиците реагираха веднага. Проекти със законови изменения внесоха от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА", ГЕРБ-СДС и "Възраждане". Целта и на трите проекта е да утвърдят статута на Българската православна църква.
Според премиера Димитър Главчев регистрирането на нова православна църква противоречи на Конституцията и може да доведе до разделения в обществото. "Тя е потенциална заплаха и по-добре да не се реализира", каза той.
Преди гласуването на трите законопроекта служебната министърка на правосъдието Мария Павлова съобщи, че Агенцията по вписванията е отказала да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ) в регистъра на вероизповеданията. Отказът може да бъде обжалван, а срокът изтича днес. Причината за отказа, по думите на Павлова, е, че БПСЦ не е предоставила необходимите документи, изискани от агенцията.
"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" предлага да се внесе яснота в текстове от закона. Става дума за регистриране на вероизповеданията, които са в противоречие със закона. Така ще се запази името на Българската православна църква с това наименование, смятат от левицата. Законопроектът на ГЕРБ-СДС определя за единствен представител на традиционното за страната вероизповедание - източното православие, Българската православна църква-Българска патриаршия.
От "Възраждане“ предлагат да се попречи на възможността за регистрация на повече от една православна църква като юридическо лице, която да използва в своето наименование думата “православна”.
По време на вчерашното изслушване в пленарната зала по искане на левицата председателят на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Атанас Зафиров попита служебния премиер как е защитил националния интерес при вписването на БПСЦ. Зафиров настоя народните представители да бъдат информирани за мерките, които е предприела държавата в лицето на Министерството на правосъдието и Дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет за защита на държавния и обществеия интерес както в съда в Страсбург, така и във Върховния касационен съд при делата за вписването на Българската православна старостилна църква.
Зафиров подчерта, че за всички трябва да стане ясно дали българската държава със своето съдействие или бездействие е станала съучастник в това посегателство върху Българската православна църква. С цялото си уважение към съдебната власт той подчерта, че прави впечатление анонимността от страна на ръководството на ВКС, където е протекло това дело.
От всички отговори от страна на представителите на правителството става ясно, че българската държава е имала пасивна позиция по време на целия процес, чисто чиновнически, с едно писмо и едно становище и Дирекцията по вероизповедания към МС е проспала този проблем и в Страсбург, и във ВКС, категоричен беше Зафиров.