18 Ноември 2024понеделник21:55 ч.

Актуално

Как да се предпазим от мълнии

Ако сте група, не се притискайте един в друг, както вероятно ще направите от страх и в търсене на подкрепа, а стойте на разстояние поне 3 м един от друг

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 2840

След трагедията отпреди ден, при която в Стара планина загинаха мъж и момиче, ударени от мълния, е редно да се запитаме кои са най-важните неща, които следва да знаем, за да се предпазим в подобна ситуация.

Какво представлява мълнията?

Това е природно явление, което представлява пренос на електрически заряд между два облака или между облака и земята. Най-често те се образуват по време на гръмотевични бури, но също така могат да възникнат и по време на пясъчни бури, торнадо и вулканични изригвания. При протичането на мълнията се излъчва ярка бяла или жълта светлина, която във всекидневието наричаме светкавица и е съпроводена със звук, наподобяващ тътен, който е известен като гръм или гръмотевица. Енергията на една мълния може да достигне 100 КW и ток в диапазон от 30 000 до 200 000 А.
Налягането на въздуха в околностите на мълнията може да достигне до 100 Bar. Електрическият потенциал между облака и земята може да надвиши 100 000 000 V. Дължината на една мълния достига от 2,5 до 20 км. Тя е широка около 2-3 см, скоростта й на разпространение може да достигне до 220 000 км/ч. Всичко това характеризира феномен, отличаващ се с огромна мощ и значително влияние върху бита и всекидневието на човечеството.
Какво можем да направим на първо време, ако сме на открито? Използвайте правилото “30-30” - пребройте преминалите секунди, след като видите светкавица и чуете гръм. Ако времето е по-малко от 30 секунди, трябва да намерите безопасно място. За да проверите, че бурята е преминала, след последния чут гръм изчакайте около 30 минути и ако не чувате повече гръмотевици през това време, можете да излезете от безопасното място.

Кълбовидната мълния

е интересно явление, което се случва рядко, но е особено опасно, тъй като масово липсва знание за методите на предпазване и реакцията при среща с кълбовидна мълния. Как да разпознаем кълбовидната мълния? Този електричен заряд, движещ се на около метър над земята, е със сферична форма и размер от няколко сантиметра до няколко метра. Цветът му може да е различен - жълт, син, зелен, бял и т.н.
Кълбовидната мълния се наблюдава най-често в края на бурите и може да има кратък живот от няколко секунди или дълъг и опасен - от няколко часа. Тъй като явлението е изключителна рядкост, повечето хора не са запознати как да се предпазят и са склонни на погрешни реакции и поведение, които застрашават живота им. Любопитен, но и страховит, важен факт, свързан с кълбовидните мълнии, е, че те могат да минават през отворени прозорци и врати, а понякога проникват и през стените, без да оставят следа. Феноменално. Хората, попаднали в плен на подобна мълния в помещение, от което не могат да излязат, трябва да легнат на земята по корем и да поставят длани на тила си. По-доброто и безопасно поведение е при възможност да се осъществи бавно оттегляне извън помещението и затваряне на вратата след напускането му.
Полезни съвети за безопасност при среща с подобна мълния, които сме чували от старите хора, са да не се хвърля нищо по мълнията, тъй като може да експлодира, да не се бяга, тъй като мълнията ще те подгони. Това има чисто научно обяснение - мълнията следва въздушните течения и може да подгони жертвата, когато тя бяга, защото създава именно такова въздушно течение с тичането си. Оттеглянето далеч от мълнията трябва да е бавно, плавно, внимателно и без излишни движения, викове, бягане, ръкомахане, запазвайки самообладание.

Важни съвети, за да се предпазим:

- Не излизайте от вкъщи, когато вали силен дъжд.
- Вкъщи не използвайте телефони, свързани с кабели, не заставайте близо до електрически контакти, метални врати или прозорци, не докосвайте електрически устройства.
- Ако сте навън, потърсете подслон: автобуси или други превозни средства с таван; жилища или сгради, които са с мълниезащитна система; подземни помещения, като метро или друг тунел; големи сгради с метални конструкции; затворени метални кораби или лодки; в дълбоки долове или тесни планински проходи.
- Ако сте навън, избягвайте: да държите в ръка дълги метални предмети като въдици, стативи, стикове за голф, да играете с хвърчило или моделирани самолети с кабелна връзка; избягвайте разходките с кон; да плувате; да оставате в група.
- Малките структури (магазини, колиби или хамбари), откритите превозни средства и дърветата не предоставят защита.
- Избягвайте върховете на хълмовете и на сградите, откритите пространства, паркинги и места, обградени с тел, кули и изолирани дървета.
- Опасен по време на буря е и просторът за дрехи, наред с всякакви въздушни кабели, спортни площадки, басейни. Ако се криете под дърво, не лягайте на земята, не стойте прави. Присвийте коленете към гръдния кош на разстояние най-малко един метър от дънера на дървото. Опасно е да се използват в този момент мобилни и стационарни телефони.
- Тичането и карането на колело по време на буря са лоша идея, която застрашава живота ви.
- Употребата на чадър е абсолютно нелепа и забранена особено ако е с метални части по него.
- Ако сте група хора, не се притискайте един в друг, както вероятно ще направите от страх и в търсене на подкрепа, а стойте на разстояние поне от 3 метра.
- Старите хора също ни учат как да се предпазим от мълнии с хитър трик, изпробвал своята ефективност пред годините - застава се на гола поляна, като се клекне със събрани крака и стиснати ръце около тях. Не се ляга на земята. Най-безопасното място е най-ниското - яма, ров, изкоп - ако около вас има такива, скрийте се там.
- Съвременните мерки за безопасност, съобразени с начина ни на живот, подчертават, че употребата на мобилен телефон в сграда без гръмоотвод или държането на същия в ръцете ни, както и взимането на душ или вана, докосването на метални предмети в дома, създават риск от злополука и поразяване от мълния. Отложете тези дейности за времето, когато бурята отмине.
- Затворете прозорци, врати, изключете от мрежата уредите и не докосвайте тези, които са включени в контакти в стената. Прочетете книга, за да не скучаете и да не се поддавате на страха.

Колко опасни са мълниите?

8 милиона. Това е плашещият брой на мълниите, които падат на ден по целия свят. Част от тях... върху хора. 24 000 - приблизителният брой на хората по света, чийто живот е отнет от мълния. Поразяването от мълния може да доведе до спиране на сърдечната дейност и дишането и изисква незабавното предприемане на сърдечен масаж до пристигането на спешна помощ. Значителен процент от ударените от мълния все пак оцеляват, ако им се окаже своевременна помощ, но по-добре не рискувайте и предприемете мерки да се предпазите от мълниите.

Actualno.com, Vesti.bg

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ