
Социалисти:
Нужна е балансирана външна политика, а не залитане в крайности
НС обсъди вота за недоверие към правителството, гласуването е днес в 13,45 часа
/ брой: 62
България има нужда от балансирана външна политика, икономически растеж и социална сигурност за своите граждани, а не от залитане в крайности. Това заяви вчера депутатът от "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Габриел Вълков по време на дебатите в Народното събрание за вота на недоверие срещу кабинета. Той беше иницииран от „Възраждане“ с подкрепата на „Величие“ и МЕЧ и е за провал във външната политика. По време на обсъждането депутатите от "ДПС-Ново начало" и ПП-ДБ напуснаха пленарната зала. Днес в 13,45 ч. ще се проведе гласуването на искането за оставка на правителството.
"Мястото на страната ни е в Европа, но трябва да може да говори и търгува с Русия, Америка, Китай и целия останал свят. Ние винаги сме говорили за мир, за сядане на масата за преговори, за решаване на конфликта в Украйна чрез дипломация и продължаваме да държим на тази наша позиция“, подчерта Вълков.
„След 4 години политическа криза и буксуване на едно и също място, дойде време за смели решения, стабилност, сигурност и справедливост, а не за кресливи изказвания, популизъм и агресия без никакви реални решения. Дойде време за връщането на нормалността в България, от което всички имаме нужда“, заключи Вълков.
За "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" външната политика е стратегически инструмент, а не лозунг, и тя може да бъде устойчива и в интерес на България само при наличие на редовно, демократично избрано правителство, подчерта депутатът Атанас Атанасов. "Ние ясно заявихме приоритетите си и постигнатите резултати. Не допуснахме подписване на 10-годишно споразумение за военна помощ за Украйна, приехме декларация, че няма да бъдат изпращани български военнослужещи. Категорични сме за подкрепа за модернизацията на армията и развитието на военно-промишления комплекс, но не за сметка на социалната държава", посочи той. "Няма как да приемем харченето на над 800 млрд. евро за въоръжаване, докато страната ни се нуждае от инвестиции в реиндустриализация, образование, здравеопазване и социални услуги", категоричен е Атанасов. Левицата ще настоява за ясна оценка на ефекта от санкциите срещу Русия, тъй като те нанасят щети на българската икономика, особено в енергетиката и селското стопанство.
"БСП не бяга от отговорност. Влязохме в управлението, за да бъдем коректив отвътре, а не зрители отстрани. Да бъдеш част от управлението, не означава да се отказваш от принципите си. Чрез нашето участие налагаме политики за социална стабилност, ръст на доходите, повишаване на пенсиите и подкрепа за българските семейства", поясни Атанасов. "Ще настояваме за мир, ще се противопоставяме на милитаризацията и ще защитаваме националния интерес. Алтернатива на войната е дипломацията. Алтернатива на въоръжаването - индустриализацията. Алтернатива на популизма - отговорността", заключи той.
Във връзка с гибелта на нашия сънародник Марин Маринов в Газа външният министър Георгиев увери, че българската държава е направила и ще продължи да прави всичко възможно за изясняване на всички факти и обстоятелства около смъртта му. Нашата позиция е кристално ясна и абсолютно безапелационна, недопускаща компромис как България ще защити всеки български гражданин, озовал се в подобна ситуация, обясни той.
ДПС-ДПС остава в управленското мнозинство
ДПС-ДПС остава в управленското мнозинство поне до юни, докато излезе конвергентният доклад за готовността на България да влезе в еврозоната, реши партията на Ахмед Доган на заседание на ръководството на формацията във вторник. ПГ на ДПС-ДПС ще изпълни своя подписан ангажимент по споразумение, но тогава няма да подкрепи нито една идея, предложена или приета с гласовете на "ДПС-Ново начало". Това е възможно при положение, че всички партии от мнозинството изрично заявят предварително, че не желаят техни предложения да бъдат приемани с гласовете на тази парламентарна група", гласи част от декларацията, изчетена от бившия кмет на Кърджали Хасан Азис.
Хората на Доган поставиха няколко условия към партньорите си ГЕРБ, левицата и ИТН - да се спазва стриктно подписаното Споразумение за съвместно управление и да няма тенденциозни проверки и репресии срещу техни членове и симпатизанти.
Председателят на ПГ Джевдет Чакъров увери, че тя остава цяла и няма депутати, които са обявили, че напускат групата.