15 Декември 2025понеделник11:28 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мецола заплаши със съд Фон дер Лайен

Председателят на ЕП може да заведе дело срещу чиновниците в Брюксел заради плана за заеми от 150 млрд. евро за оръжия

/ брой: 82

автор:Дума

visibility 13724

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола предупреди Европейската комисия, че може да заведе съдебно дело, ако чиновниците в Брюксел заобиколят законодателите на ЕС и въведат програма за заеми от 150 млрд. евро за увеличаване на разходите за отбрана в целия блок.
През март председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен разкри план за набиране на 800 млрд. евро за разширяване на военния потенциал в целия ЕС в отговор на предполагаемата „заплаха, идваща от Русия“. За да набере средствата, Комисията използва чл. 122 от Договора за функционирането на Европейския съюз, който позволява на страните членки при извънредни ситуации да одобряват предложения от изпълнителната власт в Брюксел, без да преминават през обичайния процес. Председателят на ЕП Роберта Мецола призова Фон дер Лайен да промени правното основание за инициативата, тъй като настоящият подход "излага на риск демократичната легитимност чрез подкопаване на законодателните и контролните функции на парламента“.
Програмата за заеми от 150 млрд. евро се разглежда от ЕК като крайъгълен камък на нейното предложение за инвестиция от над 800 млрд. евро в отбраната на целия блок до края на десетилетието, когато, според Брюксел, Русия ще бъде в позиция да атакува страна членка на ЕС.
Междувременно ЕП прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово. В доклада за Косово бе включен текст, отнасящ се до петицията, подписана от близо 500 души, самоопределящи се като българи, и регистрирана в Скупщината през януари 2023 г. Тъй като петицията все още не е разгледана, евродепутатите поискаха гарантиране на правата на българските общности чрез законодателство и призоваха Косово да включи всички малцинства в Конституцията. Докладът за Сърбия акцентира на необходимостта Белград да защитава правата и културното наследство на своите национални малцинства.

Започват консултации при президента

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Кметът на "Люлин" иска 25% по-ниска такса смет в района

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Общини отказват да вдигат данъци и такси

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Съдия Антон Урумов е новият разследващ главния прокурор

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Тол системата спира на Нова година заради еврото

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Пуснаха още 3 километра от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Обмислят нови правила за производство на автомобили в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

ЕК: Влизането на България в еврозоната е необратимо

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Протести обхванаха цяла Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Политически трусове и скандали в Мадрид

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Бундесверът ще укрепва границата на Полша

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

2000 семейства в Кипър ще получат коледен пакет

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 235

Осъзнайте се! Можете ли?

автор:Таня Джаджева

visibility 0

/ брой: 235

Криза на съвестта

visibility 0

/ брой: 235

"Гражданска Панорама"

автор:Ваня Григорова

visibility 0

/ брой: 235

Имах силата да открия България заради мен и корените ми

visibility 1

/ брой: 235

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ