
Православен календар
Църквата почита на 17 април Велики четвъртък. Тайната вечеря. Преп. Симеон Персидски. Преп. Акакий, еп. Мелитински (Утреня, общ Маслосвет, Вечерня със св. Василиева литургия)
/ брой: 72
Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица, на който се припомня Тайната вечеря
Светите отци са устроили всичко премъдро, приемствено от божествените апостоли и Свещените и Божествени евангелия. Те са ни заповядали да спомняме четири събития на Велики четвъртък: Божественото умиване (на нозете), Тайната вечеря и установяването на Светите тайнства, усърдната молитва на Господа и накрая - предателството на Иуда.
"Преломяването на Тялото и проливането на Кръвта", за което Христос говори на учениците Си, e истинска кулминация на земния живот на Спасителя. Защото тук Той преломил хляба и дал да пият от чашата с вино с думите: "Вземете, яжте, това е Моето тяло, пийте от нея, защото това е Моята кръв на новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на греховете." И с това установил великото тайнство Евхаристия (Причастие).
Първи били причастени апостолите. Без Иуда, който бил вече излязъл, за да осъществи заговора си. И когато Иисус отишъл на Елеонската планина, в Гетсиманската градина, след кървавата Му молитва дошли много иудеи, стражари, фарисеи, а Иуда им го посочил с целувка.
Велики четвъртък крие много символика
Според традицията великденските яйца се боядисват рано сутринта на Велики четвъртък или на Велика събота, преди празника Възкресение Христово. Първото яйце трябва да се боядиса в червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството. Това яйце се оставя настрана и заменя миналогодишното, което през цялото време е престояло в къщата - да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели. Яйцето се пази, за да носи късмет. Следващото яйце също е червено - то се оставя в църквата в събота вечерта, след празничното богослужение. Червените яйца са символ на Христовата мъченическа кръв. На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденските хлябове. У нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците за празника.

Свети Симеон не предал Христовата вяра, затова бил наказан със смърт
Свети Симеон, епископ Персийски, живял през ІV век в Персия по времето на Персийския цар Сапор. Сапор бил в лоши отношения с византийския император и подозирал всички християни в държавна измяна. По тази причина в Персия били предприети жестоки гонения срещу християните.
Свети Симеон бил уважаван дори от езичниците заради своите добродетели, но независимо от това бил хвърлен в тъмница. Светецът не склонил да се поклони на Слънцето, не предал Христовата вяра, затова бил наказан със смърт.

Преподобни Акакий съдействал да се възстанови мирът между пастирите и християните
Преподобни Акакий живял през V век. Той взел участие в Третия вселенски събор в гр. Ефес (431 г.), където се проявил като последователен и упорит защитник на православието. Взел дейно участие при изобличаването на Несториевата ерес. Оказал голяма услуга на църквата, като по време на смутове и вълнения защитавал православието и съдействал да се възстанови мирът между пастирите и християните.