18 Ноември 2024понеделник09:32 ч.

АгроДУМА

Тодор Джиков: 12 млн. лв. са откраднати по схемата за обвързано подпомагане

Стопаните на 80 000 дка с картофи не се водят никъде на отчет, а получават субсидия, казва председателят на Асоциацията на картофопроизводителите

/ брой: 34

автор:Екатерина Терзиева

visibility 6616

ТОДОР ДЖИКОВ е роден през 1970 г. Завършил е УНСС. Управлява фирма "Фермер 2005" за производство и търговия на картофи за консумация и преработка и на посадъчен материал за картофи. Председател е на националната Асоциация на картофопроизводителите.

- Г-н Джиков, милиони субсидии бяха източени чрез фиктивно отглеждане на калифорнийски червеи, тикви, а сега и на картофи. Защо се стигна дотук?

- Някъде има пропуск в системата, който се използва. 40 000 дка са регистрираните площи с картофи в БАБХ, това сме истинските картофопроизводители. Трудим се неуморно, имаме сериозни разходи и е обидно да ни слагат под един знаменател с останалите, които декларират 80 000 дка с картофи и в по-голямата си част са мними, анонимни земеделски производители.  

- Какви стъпки предприе националната Асоциация на картофопроизводителите?

- В момента с ръководството на БАБХ провеждаме семинари и обучения в страната, информираме хората по Закона за защита на растенията, за да може истинският картофопроизводител да не бъде ощетен.

Имаме Закон за защита на растенията, който е ясно съобразен с европейския и със съответните регламенти. Пише, че всички картофопроизводители са длъжни да се регистрират или пререгистрират в съответната служба на БАБХ след представяне на определени документи. Единият от тях е регистрация и пререгистрация по Наредба №3, вторият е карта на заявените площи в ИСАК, за да могат впоследствие инспекторите да ги контролират. Третият и най-важен документ е документът за произхода на посадъчния материал - всеки картофопроизводител е длъжен да работи със сертифицирани, контролирани и проверени семена. Но в Министерството на земеделието, храните и горите тълкуват закона, както дяволът тълкува Евангелието - че производителят на картофи за лична употреба не подлежи на регистрация. А това не е вярно - в Закона за защита на растенията е записано, че всички са длъжни да подадат документи. И когато съответният регионален инспектор установи, че насажденията са за собствена консумация, може да откаже регистрация, но това не отменя задължението на земеделския стопанин да подаде документи в БАБХ. У нас заявени 80 000 дка площи с картофи никъде не се водят на отчет, а в същото време стопаните им взимат субсидия, колкото и аз взимам. Как ще мотивираме тогава истинските картофопроизводители да си плащат съответните такси в БАБХ, да подават документи, когато в същото време стопаните на три пъти повече декари не правят това? 

- Колко според вас са източените субсидии за фиктивно производство на картофи?

- Ако стопаните на всички тези 80 000 дка са взели по 150 лева, се получават 12 млн. лв., източени по схемата за обвързано подпомагане. Бюджетът е 38 млн. лв., тоест една трета е отишла при недобросъвестни земеделци.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ