Симо Лазаров във Вселената на асоциациите
Известният композитор създаде мултимедийна оратория-импресия за синтетичен симфоничен оркестър, хор, солисти и електроника
/ брой: 126
Известният композитор и изпълнител Симо Лазаров ще представи с грандиозен спектакъл на 10 юни от 19 ч. в зала 3 на Националния дворец на културата своята най-нова творба. "Божественото начало" - по неговите думи - е мултимедийна оратория-импресия за синтетичен симфоничен оркестър, хор, солисти и електроника. Солисти на концерта в рамките на ХV Салон на изкуствата в НДК са Росица Панайотова, Камена Балканска, Стела Атанасова, участват и Таня Влаховска, Светослав Дерменджиева, Дариан Георгиев, Димитър Василев, Александър Салапиев, Боян Боянов, Евгени Божилов. На сцената ще бъде и студентският смесен хор Фолк-джаз формация при Нов български университет и Народният хор при НМУ "Любомир Пипков" с диригент Георги Петков, перкусионна група от НБУ с ръководител Венко Поромански. Представление са подготвили студентите от програма "Театър" на НБУ - модул "Танцов театър" с ръководителка Татяна Соколова. Графитите са дело на студенти на Анна Янева от НБУ. Принос имат още УПИЗ за компютърно музициране на НБУ, лазерография - Огнян Василев, и т.н.
"Божественото начало" е произведение, посветено на величието на природата, възвисяването на човешките идеали, необхватността на нашето съзнание и непобедимия човешки дух, музикално пресъздадени с традиционните и съвременни изразни средства, чрез които се пренасяме във Вселената на асоциациите, потапяме се в атмосферата на имагинерните представи и се издигаме на пиедестала на човешката доброта, обяснява авторът. В мултимедийната оратория-импресия като мозайка се преплитат основни моменти от историята. Със символи и метафори музикалната и мултимедийната драматургия водят зрителя и слушателя, а въображението подсказва логиката на събитията от различните исторически епохи.
Противопоставянето между доброто и злото от живота като контрапункт са залегнали в музикалната идея и ни карат да се замислим и върху нещата от живота в микро- и макрокосмоса на всеки от нас, допълва авторът. Гласовете и оркестровите партии са третирани в светлината на ярко изразената мелодична линия - от една страна, и на вътрешните движения на съвременната изразност - от друга. Звуковата картина, създадена от синтезаторите, солистите, хора и перкусионистите, партиите на цигулката и виолончелото допринасят за изграждането и развитието на музикалната драматургия, а вокалните партии на оперните певици извисяват и оказват медиативно въздействие. Мултимедийното изкуство, ви-артът и съчетанието на светлина и лазери допринасят за цялостното въздействие на спектакъла, изграден в седем части - Пролог, Стихии, Вечният дух, Господи, приеми душите ни в рая!, Часовникът на времето, Епилог - Glory.
Симо Лазаров от ранна възраст развива успоредно музикалните и техническите си способности, за да ги обедини професионално през 1974 г. при създаването на първото в България Студио за електронна музика при Българското национална радио, което ръководи повече от 25 години. Преминавайки през различни етапи на разностранното си образование в Прага, Братислава, София и Париж, и концертирайки същевременно сам и с различни състави, той се изгражда и като водещ специалист в областта на електронната музика.
Преподавайки в много висши учебни заведения от 1977 г. - Музикалната академия, Софийския и Техническия университет, през 1996 г. Симо Лазаров създава собствена методика и школа в Нов български университет, където в момента е професор и води единствената специализация у нас по компютърно музициране. Дискографията и библиографията му включват 8 книги, над 50 научни публикации, 9 дългосвирещи плочи, 18 CD албума, множество касетъчни компилации, както и издадената през 2004 г. от БНР и музикална къща "Synthi music" - Тел Авив, антология от 30 компактдиска с авторска музика. Симо Лазаров е удостоен с над 10 наши и международни награди, изнесъл е над 2000 концерта у нас и по света.