21 Май 2025сряда23:58 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Силата на преговорите

/ брой: 74

visibility 21587

Любомир Кючуков

На този етап е ключово започването на реални преговори между воюващите страни - Русия и Украйна. Практиката показва, че често достигането до преговори е не по-малко трудно от воденето на самите преговори.
Войната продължава, но в момента се отвори паралелно поле за търсене на край на конфликта - политическото, дипломатическото, т.е. появи се възможност за алтернатива на ескалацията на военните действия, която в продължение на 3 години на практика отсъстваше. И независимо от продължаването на бойните действия, динамиката в момента се премести в политическото поле.
Преговорите между САЩ и Украйна са финансово-икономически. От друга страна, са разговорите между САЩ и Русия, които са геополитически. Без директни преговори между Украйна и Русия обаче решение трудно може да се постигне. Един от основните проблеми в случая са териториите.
Винаги в такива случаи, ако има общо съгласие, то е съгласие, постигнато на базата на огромни компромиси от всички страни. Това е въпрос на резултата от преговорите.
Вторият важен въпрос са гаранциите за това, че войната няма да се възобнови след евентуалното примирие.
Тук вече не говорим на практика за членство на Украйна в НАТО. Актуалната идея от доста време насам са мироопазващи сили след подписването на споразумение, но това изглежда изключително трудно постижимо, защото, за да спре огънят, трябва да има споразумение, а за да има споразумение, трябва да има преговори и съгласие на Русия. Трудно може да се очаква, че Русия ще се съгласи с разполагането на войски на НАТО в Украйна. Ако се разположат в Украйна такива сили, те няма да бъдат мироопазващи и няма да бъдат в условия на примирие, а ще са по-скоро контингент в условията на продължаващи военни действия. Ето защо намирането на взаимно приемливо решение за гаранциите се очертава като ключовия въпрос.
Европа изпадна, защото в нито един момент не предложи алтернативно решение за край на войната. Нямаме визия за това кога и как свършва тя. Единствено залагахме на победа във войната с военни средства, но виждаме, че нашата позиция се промени през годините. Затова инициативата отиде другаде - в САЩ.

Пред БНР

Европарламентът сваля имунитета на Никола Минчев

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Тръмп няма да налага санкции на Русия

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 90

Сърбия: Българите ни клаха, германци ни спасяваха

автор:Дума

visibility 1297

/ брой: 90

Мобилните мрежи в Испания се сринаха

автор:Дума

visibility 1521

/ брой: 90

50 нюанса

автор:Александър Симов

visibility 1894

/ брой: 90

Като безпомощен плакат

автор:Ваня Григорова

visibility 813

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ