15 Юли 2025вторник02:02 ч.

Македонският език отхвърлен в Страсбург

Всичките му споменавания отпаднаха от доклада на Европарламента за РСМ

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 6597

Всички споменавания за македонски език и идентичност отпаднаха от проектодоклада за Северна Македония, предаде БТА. Европейският парламент одобри изменението, внесено от групите на Европейската народна партия, Прогресивния алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа". Трима техни депутати  внесоха писмени поправки да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в документа.
Проектодокладът за западната ни съседка бе одобрен с 461 гласа "за", 121 "против" и 107 "въздържал се". Негов автор е австрийският евродепутат от Зелените Томас Вайц, който е докладчикът на Европарламента за РС Македония.
От документа бе заличен бе текстът "Като има предвид, че ЕС последователно е демонстрирал своето признаване на македонския език и идентичност". 
Премахната е и фразата "при пълно зачитане на македонския език и идентичност". Отпадна също и многозначителния текст, който "потвърждава значението на недвусмисленото признаване и зачитане на македонския език и идентичност като неразделна част от наследството на нацията, конституционния ред, но потвърждава също и значението на европейските ценности; отбелязва, че европейските институции в своите доклади за отделните държави и официални документи последователно се позовават на македонския език в съответствие с международното признаване и изпълнението на Преспанското споразумение".
ДУМА припомня, че в края на юни Комисията по външна политика на Европарламента не допусна внасянето на устна поправка от групата на ЕНП, предвиждаща в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". Поправката бе блокирана от унгарски представители от партията ФИДЕС на премиера Виктор Орбан, които са част от крайнодясната група "Патриоти за Европа".
Гласуването в сряда идва след парламентарния дебат във вторник по доклада, на който докладчикът Вайц подчерта ключовата необходимост от вписването на българите в конституцията на страната като условие за началото на преговорите по същество. Той добави, че докладът отчита някои постижения на страната, но в него се призовава за реформи, говори се и за речта на омразата, за престъпленията от омраза, необходимостта от върховенство на закона, борбата срещу корупцията и не само за приемането на закони, но и за резултатите, които ще бъдат усетени от гражданите.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ