08 Юли 2025вторник11:17 ч.

Евродепутат: 60% от внесените коли са с манипулиран километраж

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 5167

60 на сто от внесените в България автомобили втора ръка са с манипулиран километраж. Това обяви пред Нова тв евродепутатът Андрей Новаков по повод предложението на Европейската комисия за обща база данни за пробега, регистриран от автомобилите по време на техническите прегледи. Идеята е тя да може да се споделя от всички държави членки на ЕС. Брюксел се застъпва за тази мярка, като вярва, че ще помогне в неравната борба с манипулирането на километража при употребяваните возила.
Програмата предвижда създаване на единна платформа, в която всички пунктове за годишни технически прегледи на общността ще подават информация за реалния километраж на всяка кола, а информацията ще е достъпна и в интернет. 
„Европейската комисия в края на април публикува законодателен пакет за пътна пригодност, в който за мое огромно щастие видях българската идея, която се бори с европейския проблем за пренавиването на километражите. Сега остава да мине и през парламента, но така или иначе това е огромна крачка напред”, коментира Новаков.
За съжаление, някои недобросъвестни търговци превъртат километражите, а ти няма как да разбереш, допълни евродепутатът. "Всеки път, когато колата минава годишен технически преглед, освен че се публикува кога е минала, вече ще си пише и на колко километра е била. Това ще бъде публично достъпно за всеки човек, който след 5 години примерно би тръгнал да купува. И така ние не можем да спрем хората да превъртат километражите, но просто това ще се обезсмисли, защото ти можеш да влезеш да видиш на колко километра е била”, заяви Новаков. 

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 4143

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 5313

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 7385

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 4554

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 4222

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 4485

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 5931

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 5168

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 6119

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 4459

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 4827

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 3737

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ