Правят проучване колко ще струва 7 блок в "Козлодуй"
/ брой: 94
Навременната реализация на строежа на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" по технологията на
"Уестингхаус" – AP-1000, избора на корейската фирма "Хюндай" за изпълнител на проекта и бъдещото осигуряване на заемно финансиране за новата ядрена мощност, е обсъдил служебният енергиен министър Владимир Малинов по време на визитата си в САЩ, съобщиха от ведомството.
Приключено е първоначалното инженерингово проучване и проектиране за изграждането на VІІ блок, което бе сключено между "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности" и "Уестингхаус". То трябваше да даде приблизителна цена за ядрения остров на новата мощност, но предстои тя да бъде уточнена в ново инженерингово проучване, за което договор трябва да се сключи до юли 2024 г., според приет от парламента график. Това изследване ще бъде проведено съвместно от "Уестингхаус" и "Хюндай", която бе избрана също от парламента за строител на новия реактор.
Реално от новото инженерингово проучване ще стане ясна крайната цена на VІІ блок, която ще е от две компоненти – стройността на технологията AP-1000 на "Уестингхаус" и цената на проектирането, изработването и монтажа на оборудването и въвеждането му в експлоатация. Втората част обаче зависи и от превъзлагането на 30% от дейностите по строеж на български фирми, каквото задължение ще има "Хюндай", пак според изискването на парламента. Той също така задължи правителството да се търси твърда цена и конкретен ангажимент със срок за пускането на VІІ блок, което трябва да стане до края на 2034 г. Всичко това ще стане ясно най-рано следващото лято.
Още от сега обаче се коментира и финансирането на проекта. Собственикът на АЕЦ "Козлодуй" – БЕХ, вече наля 1,5 млрд. лв. в проектната компания, а правителството заложи още в тазгодишния бюджет държавни гаранции за 3 млрд. лв., които да се ползват за тегленето на заеми за новата атомна мощност.
Има и решение на Народното събрание, според които приходите от продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене" в Украйна ще отидат за VІІ и VІІІ блок. Пак според изискването на депутатите сделката с Украйна не може да стане на цена под 1,2 млрд. лв. Доколкото обаче обявената от бившото правителство на Николай Денков търсена цена за двата реактора е около 14 млрд. долара, или средно по 7 млрд. лв. на блок, проектната компания ще трябва да търси заеми дори извън тези, за които бюджетът ще гарантира.