05 Август 2024понеделник23:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Враг пред портите

/ брой: 191

автор:Георги Георгиев

visibility 2875

Изглежда, че вълненията покрай "Брекзит" са дошли в повече на британския премиер Тереза Мей, която вчера обяви, че след март 2019 г. ще прекрати свободното движение на граждани на ЕС, на които вече ще са нужни визи, за да посещават Острова. Британците щели сами да си избират кои високоспециализирани специалисти да одобрят за постоянно пребиваване в страната им.
Ако това действие бъде произведено, то ще засегне негативно стотици хиляди българи, румънци, поляци, прибалтийци и други, предимно от Източна Европа граждани на ЕС. Огромната част от тях избраха през последните двайсетина години Великобритания като място, на което да намерят спасение от бедността в собствените си страни. Въпреки прословутия образ на "полския водопроводчик", точно с тези хора британците нямаха особени проблеми. Източноевропейците са петимни да се интегрират в това общество, да спазват неговите правила и сигурност, и да се разтворят след някое друго поколение в него.
Антиимигрантските и откровено расистки настроения в британското общество, които избуяха преди, по време и след "Брекзит", обаче имаха и имат съвсем друга мишена - мюсюлманските мигранти от Азия и Африка. Мей извършва действително груба грешка, дори от гледна точка на британските националисти.
Вместо да ограничат миграцията от Азия, от бившите британски колонии, която действително променя, при това буквално, лицето на страната, консерваторите сякаш си отмъщават на европейците заради собственото си безумство, гарнирано с прилична доза наглост. Точно техният премиер Дейвид Камерън се опита да изнудва съюза с референдум, който за негово учудване взе, че успя. Сега, вместо да се скрият под някой сенчест дъб и да не се показват, хората на Мей се готвят да извършат още една глупост, която ще донесе нови беди на Великобритания и ЕС. Но британците не са сами.
Темата за миграцията доминира все повече в Европа, но никой все още не се решава да направи решителни крачки. Непрекъснатото писане на всевъзможни регламенти, даването на пари, заплахите, срещи, конференции и други подобни бля-бля не решават проблема. Свидетелство за това е растежът на популярността на нетрадиционните партии като "Алтернатива за Германия", например, която за по-малко от пет години се издигна до втора политическа сила във ФРГ. Причината е, че съществуващият политически модел не може да произведе бързо очаквания отговор, а страхът е, че това, което се задава като алтернатива, е микстура от фашизъм и апартейд. Но ако либералните партии от всички цветови отенъци не намерят решение, което да преустанови изливащият се върху континента човешки поток, рискът корабът, наречен Европейски съюз, да потегли към дъното ще стане крайно висок. Има хора, които страстно желаят това по идеологически причини, но краят на този ЕС действително ще отвори вратата за ксенофобски и националистически режими. Европа вече живя в такова състояние през 30-те години на миналия век и резултатите бяха световна война и десетилетно разделение, чиито последствия усещаме и до момента.
 

Започват засилени проверки за скорост по пътищата

автор:Дума

visibility 180

Полиция и доброволци издирват 73-годишна жена от Иваново

автор:Дума

visibility 171

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 418

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 391

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 361

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 362

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ