05 Август 2024понеделник19:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Решение на гръцко-македонския спор

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 3778

Атанасиос Елис

Международната общност оказва натиск за постигане на споразумение между Атина и Скопие за общоприемливо име, което да не накърнява интересите на нито една от двете страни. Политическото ръководство на съседната страна повишава тона - премиерът Никола Груевски заяви, че Гърция възпрепятства присъединяването на страната му към Европейския съюз, а външният министър Антонио Милошоски протестира срещу факта, че БЮРМ (Бившата югославска република Македония) е подложена на "нелогичен натиск да се откаже от основното си право да избере сама името си".
Търпението на американците и европейците се изчерпва. Преди няколко дни американският заместник-държавен секретар на САЩ Джеймс Стайнберг призова Груевски да вземе необходимите трудни решения, като даде да се разбере, че безрезервната подкрепа, която Вашингтон оказваше по времето на Джордж Буш, вече е минало. В същото време световната икономическа несигурност действа като допълнителен източник на натиск върху БЮРМ, която има всички причини да търси сигурността на членството в евроатлантическите структури.
Това е рамката, в която протичат както официалните, така и задкулисните преговори, в които роля играят и съседни страни. На масата за преговори е наименованието "Република Вардарска Македония". Словесните нападки на македонския премиер и външния министър заприличват все повече на опит да се създаде впечатлението, че македонската страна приема героично едно консенсусно решение, което се представя като избавление на страната от изолацията и застрашаващия я риск от дестабилизация.
Въпросното наименование е начинът, по който самите жители на БЮРМ наричат страната си, за да я различават от така наречената Егейска Македония (в Гърция) и Пиринска Македония (в България). Това е частта от географския район на историческа Македония, която Сърбия превзема по време на балканските войни и която днес съвпада почти напълно с държавата БЮРМ. През периода 1929-1941 г. частта от Югославия, която обхващаше цяла днешна БЮРМ и районите на Северна Сърбия, се наричаше Вардарска Бановина, на името на р. Вардар, която преминава през нея.
Съставното наименование не е идеалното решение за гръцката страна. То обаче е единственото, което може да бъде прието от международната общност.
Вадейки си поуки от миналото, гръцката политическа класа не трябва за пореден път да попада в капана на катастрофалния принцип "все по-зле с всяка изминала година".
Наименованието "Вардарска Македония", както и "Северна Македония", което беше последното официално предложение на ООН, отразява географската реалност. Така гърците ще предпочетат да се концентрират върху определението "Вардар" - което би било по-трудно да се случи с наименование като "Северна Македония", където позоваването на понятието "Македония" би било неизбежно.
Бившият говорител на министерството на външните работи в правителството на Нова демокрация и сегашен евродепутат Георгиос Кумуцакос причисли това наименование към онези, които биха могли да бъдат приети.
Що се отнася до изразеното от него безпокойство от възможността в момента паралелно да протичат и "тайни преговори" за решаване на спора - това не само е вероятно, но и може да се окаже най-добрият начин за постигане на споразумение.
Така или иначе, крайната присъда зависи от резултатите.

Започват засилени проверки за скорост по пътищата

автор:Дума

visibility 180

Полиция и доброволци издирват 73-годишна жена от Иваново

автор:Дума

visibility 171

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 418

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 391

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 361

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 362

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ