17 Ноември 2024неделя14:50 ч.

Наглост

/ брой: 221

автор:Мая Йовановска

visibility 1963

Мая ЙОВАНОВСКА


Данни за стопанските диспропорции, които очертават пропастите между няколкото по-големи града в страната и всички други населени места, бяха разпространени тези дни от икономисти. Данните са към 2020 г., когато безспорно натрупаните резултати се дължат на повече от 10-годишното управление на Бойко Борисов. Те ясно показват докъде може да ни доведе недалновидната държавна политика и управлението в полза на богоизбраните.

БВП на София е малко над 51 млрд. лв., което е 43% от общия за страната. Животът и икономиката са съсредоточени в няколко града. На юг е Пловдив. На югоизток - Стара Загора. На север - област Варна. Така брутната добавена стойност на човек от населението по области варира от близо 35 хил. лв. в София до под 8 хил. лв. в Силистра.

Съвсем разбираемо е, че хората бягат към няколкото големи града, търсейки препитание за семействата си. Така цели региони се обезлюдиха. Освен липсата на адекватна социална политика, голямо значение имат и инвестициите. Или по-точно тяхната липса. Именно по време на управлението на Борисов чуждите инвестиции се сринаха за 10 години от 17,7 млрд. лв. на 1,8 млрд. лв. Не само чуждите инвестиции започнаха да заобикалят страната ни, но и предприемачите тук хукнаха навън.

И т.нар. здравословно ниво на инвестициите, което е 10% от БВП, се срина до към 2 на сто. Причините са много, но основните, които почти всяка година бизнесът посочваше в анкетите на работодателските организации, но нямаше кой да го чуе, бяха корупцията и тежките, тромави административни режими и пречки. Най-трудно беше обаче за малкия бизнес, на който не му оставаше нищо друго, освен да фалира.

Голяма "вина" за обезлюдяването на селските региони има крахът на земеделието, което реално беше сринато въпреки евромилиардите, налети в него. Дребните земеделци едва оцеляваха през годините, а селското ни стопанство може да се "похвали" единствено с успехи в производството на зърно. Където се пръкнаха агромилионери. Животновъдството ни едва диша. Овощари и зеленукопроизводители са на ръба. Стигнахме дотам, че от държава, която изнасяше огромно количество земеделска стока, не можем дори да нахраним населението си с българска продукция - над 80 на сто от храните на масата ни са от внос. 

Демографската криза у нас е огромният ни проблем. А изброеното са само няколко от причините да стигнем дотук. Същият този Борисов, заради чието управление хората бяха по площадите, обаче пак е вдигнал гребена. И се бие в гърдите колко много е направил за държавата, за хората, за бизнеса. Хвали се, плаши, кара се, назидава. Едва ли не вече се е пречистил, целият е в бяло. Пак иска и се опитва да дърпа конците на де що има в държавата. Наглостта му няма край.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ