17 Ноември 2024неделя18:42 ч.

На фокус

Милост и разум за Черноморието

Това, с което сме дарени като територия и народ, днес е пренаселено със сгради и липсата на всякаква естетика

/ брой: 181

автор:Петра Ташева

visibility 1986

Малко късче от Земята е нашата България, но си имаме и планини зелени, и реки живописни, и голяма плавателна Дунав река, и морска чудна ивица! Щедра е била природата майка към нас! Но дали оценяваме тези природни дадености, това неизмеримо богатство, с което сме дарени? Не, ние не сме достатъчно признателни на съдбата си, не сме добри стопани! И в това се уверяваме всекидневно.
Всички, които се връщат от почивка по нашето море, са единодушни - много нови строежи, изядени от строителството плажове и дюни, нарушено природно равновесие... И защо? Водени единствено от

жаждата за печалба

новите стопани на парцели край морето са издигнали гигантски хотели, приличащи на административни сгради, задушаващи се от близост, скриващи природните хубости наоколо. Строено, строено... Без милост, без разум! Без предварителна политика, без генерална стратегия за развитието на черноморския туризъм у нас. Без основната база - комуникации, инфраструктура. Без да се мисли дали ще издържат такова огромно натоварване пречиствателните станции, токопреносителите, плажните ивици...
Жал да ти стане за онова идилично време, когато плажовете бяха девствени, чисти и пусти. Това време отлетя безвъзвратно! Опустоши се  красотата на много места по Черноморието. Страх и голям срам изпитвам, защото е унищожено най-ценното по нашето крайбежие!

Строителството е направо чудовищно

Така безжалостно са строени хотелите, че няма въздух помежду им, нямат собствени градини и паркове. Да не говорим пък за собствени плажове - както е по курортите в света. Самите сгради са съвременно строителство без оглед на национални и местни традиции - те са еднакви със строежите в градовете ни. Гигантски мастодонти! Къде сте, вие, наши талантливи и кадърни архитекти, дето построихте чудеса по света? Защо не сътворихте такива хотели, че отдалече да си личи, че са БЪЛГАРСКИ? Защо не запазихте златните традиции на нашите стари майстори - строители? Защо не се съобразихте с местните обичаи в изграждането на жилищни домове?
Когато хората отиват на почивка, искат удобства, но и се стремят да попаднат в красива и функционална, практична  среда, да се почувстват освободени от всекидневието, да имат тишината, усамотението, спокойствието за децата си, за близките си. Искат даже да си приготвят храната сами, да се обслужват, да си наемат временен дом, временно жилище,

временно кътче - оазис за отдих

Защо не проектирахте малки и удобни къщички, с по няколко входа, които да са подходящи за отпуските на отделни семейства, на почиващи, които търсят различното в туризма? Всичко това го има в нашата стара, удобна и красива национална архитектура! Има го в странджанската къща, в българските домове по селцата ни в Стара планина, по Родопите, по Рила и Пирин. Само трябваше да се проучи, да се вземе, да се пресътвори, да се осъвремени. Сега навсякъде се строи еднакво - и по морето, и по планинските ни курорти, и в градовете ни. Стремежът на хотелиерите е само един - важното е голямата база да е огромна, да побира много, ама много туристи! И да се печелят много, ама много пари! Всичкото останало - вятър работа!
Гледах потресена тия нови хотели, това ново извисяващо се, задушаващо строителство и си мислех: къде се намирам? Това ли е нашето Черноморие? Сгради, сгради... Пазари, сергии... Плажове - уж почистени, а боклукът събран в единия край... И често се носи

един "аромат" - не е за приказване

Строено е, без да се мисли, че трябва да се запазят красивите природни гледки към околностите, да се съхрани великото съчетание на близките планини с черноморската ни ивица.
Туризмът не е само хотелска база. За истинския туризъм - на световно ниво, се иска МНОГО! На първо място е ОБСЛУЖВАНЕТО. А то и сега остава нашата голяма слабост. Малко са и днес стопаните на хотели, за които "клиентът винаги е прав", за които туристът е БОГ!
Ще има ли политика, стратегия за нашето Черноморие? Ще има ли някой, който да се намеси, да помогне да се решат проблемите по нашата крайбрежна ивица? Ще се спре ли това варварско строителство, ще се уредят ли нещата по нашите курорти? Ще има ли законност, ред и естетика по чудните ни селища край морския бряг? Или все така българите ще предпочитаме да летуваме по Гърция, по Турция, по Адриатическото крайбрежие...?
Дано по-скоро престанем да се задаваме подобни въпроси. Засега от отговорите губим всички.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1753

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1796

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1706

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1910

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1849

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1805

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1790

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1690

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ