Избирателно - за балъци
/ брой: 112
Четвъртата най-голяма верига у нас - "Карфур", дължи 20 млн. на родни производители. На чуждите платила, но на родните някак "забравила". През юни й изтича договорът и тя удобно може да обяви фалит, а родните производители да забравят за парите си. По същия начин веригите "забравят" да си качат в сайта отчетите и печалбата, както законът ги задължава. Плащат глоба 1-2 хил. лева и въпросът приключва, докато годишно правят милиарди. При все това някои и данъци не плащат.
При кабинета "Орешарски" при проверка на НАП се разкри и схема за източване на ДДС чрез кухи фирми, на което веригите саркастично заявиха - "това са градски легенди". А на разкритието, че не плащат данък печалба, техен представител каза, че е нормално след стартиране на дейността си една фирма да не плаща такъв данък през първата си година, защото няма печалба. Само че колко вериги са на пазара от година? Това преля чашата на наглостта и БСП предложи промени в Закона за защита на конкуренцията срещу нелоялните търговски практики. Идеята беше не само веригите да излязат на светло, но и да се защитят българските производители срещу злоупотребите и натиска, на който са подложени. Родният производител плащат около 22 вида такси, като някои достигат до 70% от цената на продукта. Договорите изцяло защитават монополистите и с това, че при закъснение на плащането те не дължат неустойки и няма санкции, докато за дребния производител има.
Веригите обаче възроптаха, че държавната намеса в ценообразуването щяла да наруши свободното договаряне, а цените ще скочат. Само че без контрол тази свобода е превърната в монопол и беззаконие. А с падането на таксите цените единствено ще паднат. Та аргументът, че този закон има протекционистки характер, издиша, обратното е - отнема се протекцията на веригите и се въвеждат равни права за всички участници.
Накратко: България иска веригите са спазват у нас същите правила, които спазват в собствената си страна, където своеволия като у нас те не си позволяват. Няма и как - всички държави в ЕС с редки изключения имат законодателство по отношение на нелоялните търговски практики. Именно такъв закон БСП предложи и у нас и дори успя да мине на второ четене. Президентът обаче му наложи вето и той бе спрян - нещо, което беше прецедент, защото в никоя държава президентът не лобира така явно за чужди интереси срещу интересите на родните производители. В защита гракнаха и чуждите посланици - "Откъде накъде нашите вериги да спазват закони във вашата държава? Да не са балъци като вас?"