Актуално
Ураганът на глада
Какво ще се случи след края на войната в Украйна?
/ брой: 80
Войната в Украйна вече от седмици доминира заглавията - бомбени нападения, жертви, бежанци. Но какви трайни последствия може да има конфликтът за страната и за хората там?
Доклад, изготвен от Програмата на ООН за развитие, представя "различните сценарии" за това колко хора могат да изпаднат под линията на бедността. Числата са "изключително тревожни", казва шефът на Програмата за развитие на ООН Ахим Щайнер пред АРД.
"Ако този конфликт продължи, през следващата година може да се стигне до ситуация, в която до 90 процента от украинското население да изпаднат под линията на бедността."
Украинският БВП ще се свие с 35%
От страната вече са избягали почти три милиона души, към тях се прибавят до два милиона вътрешни бежанци.
"Това са числа, които - разбира се, ни плашат и ни напомнят, че в тази война в центъра на вниманието ни трябва да бъдат както неотложните нужди, така и плановете как да бъде стабилизирана икономиката и как с краткосрочни мерки да се предотврати изпадането на милиони хора под границата на бедността", подчертава Щайнер.
Половината от предприятията в Украйна вече са затворени. Останалата половина работят при ограничен режим. Международният валутен фонд прогнозира, че брутният вътрешен продукт ще се свие с 35%. Това означава, че на много хора в Украйна ще им се наложи да живеят от спестяванията си - и то в ситуация на проблеми с доставките.
Затова Програмата на ООН за развитие се опитва наред с хуманитарната помощ да окаже подкрепа на Украйна, за "да запази основните си държавни функции", посочва Щайнер.
Милиони се нуждаят от пари в брой
Програмата на ООН за развитие от години работи във всички части на страната - включително и в момента въпреки бойните действия. Заедно с други организации на ООН е разработена програма, благодарение на която на хората в силно засегнатите региони на Украйна да бъдат осигурени краткосрочно пари в брой.
Дори и само около три евро на ден "биха могли да гарантират краткосрочното оцеляване на 2,6 милиона души в тази ситуация", обяснява Щайнер. Но и този разход би струвал около 250 милиона долара месечно.
Последствията от войната в Украйна далеч няма да се ограничат само върху страната или региона. По цял свят хората ще трябва да плащат повече за основните хранителни продукти. Русия и Украйна произвеждат близо 30 процента от пшеницата в световен мащаб. Много от най-бедните страни на земята са зависими от вноса от двете държави.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш вече предупреди за опасността от "ураган на глада", а Щайнер се тревожи от дългова криза, предимно в развиващите се страни.
"Мнозина забравят, че ние все още сме в пандемия, чиито социални и икономически последици водят до критична ситуация, най-вече в развиващите се страни."