18 Ноември 2024понеделник08:05 ч.

Ядем грузински сафрид и турски калкан

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 4080

В разгара на лятото рибата е предпочитана храна най-вече за летовниците по морето. Стотици гости по родното черноморие разчитат да опитат от най-предпочитаните рибни ястия, докато са на морето. Проверка на централния пазар в Бургас показа, че основните рибни видове са запазили цените си от миналата година. Проблемът обаче е, че много от предпочитаните продукти като попчета и черноморска скарида липсват, предаде "Нова телевизия".
Затова рибари настояват за сериозен анализ на процесите в Черно море, за да се установят причините за липсата на риба. На най-големия рибен пазар в Бургас има изобилие от видове. Търговци обясняват, че цените са същите като миналото лято.
"Пресният калкан варира от 35-40 лв., а пресният сафрид от 6 до 10 лв.
"Имаме граца, по-рядко излиза едър сафрид. Надяваме се да имаме един добър,х убав, силен сезон, да не е като миналата година. Мидите са на същата цена. Вече 2-3 години те си вървят на 4 лв.", обясни търговецът Зекие Мехмедова.
Не така обаче мислят клиентите, които смятат, че цената на рибата е висока.
"Има голямо увеличение на цените. Търговците казват, че няма, но не е така. Рибата е скъпа", смята Тодор Иванов.
Въпреки разногласията между търговци и потребители, търсене има.
"Сафридът се търси най-много. Особено от заведения. Цаца се търси, но в момента е топло морето и тя бяга навътре, в по-хладни води. Черноморската скарида също също много се търси, нея също я няма", обясни Зекие Мехмедова.
А какъв улов вадят рибарите от морето? Отговор на този въпрос дават опитните рибари на Ченгене скеле. "За съжаление в обеднялото Черно море много малко сафрид се показва. Има дребен паламуд и в общи линии това е. Част от сафрида излиза наранен, може и чернокоп, и лефер да се появят тази есен", посочи Димитър Янчев.
Пазарите у нас разчитат на вносна риба, тъй като през последните години Черно море дава все по-малко от предпочитаните видове.
"Например, попчето го няма вече 4-та година, което за Бургас специално е култова риба. Липсват почти всички видове риба. Аз не мога да кажа какви са причините. Това трябва да го кажат ихтиолозите, защото миграционните пътища на рибата се промениха в Черно море. България и Румъния взети заедно имат под 3% от общия улов на риба в Черно море. Това означава, че основният риболов е съсредоточен в Грузия и Турция, които имат около 97 %, а на всички е ясно, че на Русия и Украйна в момента не им е до риболов. Ние от „Морски сговор” от години настояваме за един мониторинг на Черно море, който да не е само един сезон. Може би няколко години подред, за да се види къде се оформят причините затова", каза още рибарят.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ