18 Ноември 2024понеделник04:38 ч.

Спешно и грешно

/ брой: 71

автор:Нора Стоичкова

visibility 849

Нора СТОИЧКОВА



Не минаха няколко дни, откакто Европарламентът прие резолюция за тотално ембарго върху вноса на руски суровини в Европа, и по екраните отново се разщъкаха ядрени експерти, които се засилиха да ремонтират АЕЦ "Козлодуй" с части от чешката "Шкода". Понеже "Газпром" и "Росатом" били дългата ръка на Кремъл и затова, виж ти, колко хубаво станало с това ембарго.
Първо, резолюцията няма задължителен характер - т.е. все още реално не са забранили внос на части и ядрено гориво от Русия за нашата централа. Второ, да слагаме тигана на печката, когато рибата е още в морето, е не просто глупост, а голям мерак.
Големият мерак на част от ядрените специалисти у нас е да няма Втора атомна, а Първата така да се ремонтира, че да стане американска. И ядреното гориво ако може да е от "Уестингхаус", че да се диверсифицираме енергийно изцяло.
Мечтите за подобна диверсификация на източниците на енергийни суровини може да ни излязат прекалено скъпо и да застрашат националната сигурност.
За газа стана ясно, че освен от Азербайджан, ще го внасяме течен от САЩ. Но да напомним, че той се транспортира течен, а след това трябва да се изгради цял завод, който отново да го преработи в газ и да го пусне по тръбата.


Гърция напредва с този проект и ако газът идва оттам, цената му със сигурност ще бъде натоварена, освен с транспортни такси и комисиони, и с допълнителна стойност за преработката му.
Опасността при подобна спешна диверсификация е да се допуснат фатални грешки. Отдавна се говори за диверсификация на доставките на ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй". Опитът на страни като Чехия и Украйна, които експериментираха с гориво от "Уестингхаус" в руските ядрени мощности, не доведоха до добър резултат. В редица доклади, добили публичност през последните години, се говори за опасност от теч на радиация поради технологични разлики в стандартите на двата типа гориво. Така че, преди да се сменя доставчикът на ядрено гориво за централата, специалистите, и най-вече Агенцията за ядрено регулиране, трябва да имат думата за това решение.
Колкото до обмисляната от Европа забрана за внос на природен газ от Русия, стана ясно дори и на децата, че това ще е удар по икономиките на континента, а не толкова по Москва. Санкциите, колкото и да са тежки, единственото, което постигат, е пълна мобилизация на Русия. Съвсем скоро природният газ, както и капиталите ще тръгнат в източно направление и това ще е удар, от който Европа с десетилетия няма да се оправи. Сегашният жизнен стандарт на средния европеец и без това рязко спадна само за последния месец от военните действия в Украйна, пълното ембарго просто ще бъде финалният щрих в картината на катастрофата.
У нас тежестта от това ще се усети изключително негативно, но колкото икономическият разум се противопоставя, толкова повече Брюксел затъва в емоции и комплекси. За съжаление, в тази хлъзгава среда българското правителство трябва разумно да лавира и да не отстъпва ни на йота от националния интерес. Изборите са плашило, което размахват онези, които нямат контрол върху ситуацията.  
Пълното енергийно ембарго на суровините от Русия, ако изобщо бъде наложено, ще бъде смазващ удар върху икономиката и ще застраши рязко националната сигурност.
Затова, преди да се говори на едро, трябва много внимателно да се обмислят алтернативите. И най-вече да се обмисли доколко ще е поносима цената на енергоресурсите за хората у нас.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ