18 Ноември 2024понеделник07:45 ч.

С какво се гощават в Македония

Специалитети за удоволствие на близки, приятели, комшии

/ брой: 131

автор:Васил Попов

visibility 9762

В съседна Македония хората имат няколко любими ястия, като почти 100% от тях съдържат месо, разбира се - свинско. За Петар Йовановски от Скопие, който е софийски зет, царят на животните е прасето. Защото - както сам твърди, той лъв не е опитвал. С апетитните македонски гозби можете - както казват от другата страна на границата, да се "напиете жолта или бела лозова ракия", "црно или бело вино", или шприцер, което е 50 на 50 бяло вино и газирана вода. Ето няколко традиционни македонски гозби, които Петар приготвя по рецепти на своята майка Добрила. Тя не е професионален готвач, занимавала се е с администрация. Но това не пречи да е прекрасен кулинар.

Уменията си Пецо е научил от майка си Добрила

"Селско месо"

 

"Селското месо" е едно най-обичаните традиционни ястия на македонците. Това е и което почти винаги ще ви препоръчат да опитате в македонските "кафани" и "ресторани". И няма да сгрешите, ако го направите. Вариантите и количествата на ястието може да са различни. То съдържа различни меса - свинско, пилешко, а някои добавят и телешко. Типично за западните ни съседи е, че много от ястията, които се подлагат на печене във фурната, се приговят в глинен съд - най-често това е глинена тава. Ето рецептата на Добрила, към която както тя казва, е добавила и нещо от себе си, което иначе го няма в класическата рецепта на "Селското месо".

 

Необходими продукти:

 

500 г свинско месо от бут, 500 г пилешки гърди, 500 г мляно свинско месо (да е шарено), 300 г печурки, 250 мл бяло вино, 2 глави кромид лук, 1 бр. суха червена чушка, сол, черен пипер, дафинов лист, 100 мл готварска сметана, 100-150 г настърган кашкавал, олио или зехтин.

 

От мляното свинско месо се приготвят малки кюфтенца, подправени с малко сол и черен пипер, които се опържват и се оставят настрана. Свинското и пилешкото се нарязват на парчета като за кебап. В глинена тава или в глинен гювеч сипваме малко мазнина, нарязания на ситно кромид и парчетата свинско. След това поставяме тавата във фурната. Трябва да се знае, че в глинен съд не се слагат топли продукти, както и той не се поставя дирекно в топла фурна. Фурната се затопля едва след като съдът е поставен вътре. Когато свинското се позадуши, към него се прибавят парчетата пилешко. Когато и двата вида месо се задушат, към тях се добавят малките свински кюфтенца, сол, черен пипер, дафинов лист, нарязаните печурки, натрошената суха чушка, бялото вино и малко вода. Ястието се пече между час и час и половина без капак, като от време на време се разбърква. Накрая към него се прибавя сметаната, а отгоре се поръсва с рендосания кашкавал. Щом кашкавалът леко се позапече, "Селското месо" е напълно готово.

 

"Шарска плескавица"

 

Необходими продукти:

 

600 г мляна свинска плешка, 400 г млян телешки бут, 250 г кашкавал, 5 яйца, сол и черен пипер.

 

Двата вида мляно месо се размесват на кайма. Към нея се добавя сол и черен пипер на вкус. Месото се разделя на 10 еднакви топки по около 100 г, от които като краен резултат трябва да се приготвят пет "Шарски плескавици". Всяка топка се разплесква в кръгла форма. На пет от тях се слагат по 50 г кашкавал - на парче или рендосан, и се затваря с другите пет, така че кашкавалът да попадне в центъра на плескавицата. Така приготвените "Шарски плескавици" в Македония пекат на неоребрена, а гладка скара. Докато все още плескавиците се допичат, яйцата също се "чукват" върху скарата. Може да бъдат опържени и на тиган. Когато станат готови, върху всяка плескавица се поставя печено яйце.

 

"Тава Роза"

 

Необходими продукти:

 

250 г телешки шол, 250 г телешки език, 250 г пушен свински джолан (може и друго пушено свинско месо), 250 г печурки, 5 моркова, 5 сухи червени чушки, 4 домата, 250 г кашкавал, глава кромид, масло, нелюта горчица, вегета, черен пипер, сол, магданоз.

 

Телешкото заедно с езика се варят около 2 часа. Морковите, кромидът, сухите чушки, гъбите и доматите се запържват в маслото. В глинена тава се поставят варените телешко и език и нарязания на прачета пушен свински джолан. Към това се добавя бульонът, в който се е варило месото, запържените зеленчуци, вегетата, малко горчица, черния пипер, солта и магданозът. След това се пече във фурна, а към края се прибава и кашкавалът.

 

"Шницлите на Добрила"

 

Необходими продукти:

 

1 кг свинско от бут, 15 бр. чушки, 5-6 домата, кромид, 2 връзки магданоз, 1 чаша вино, горчица, вегета, сол.

 

Чушките се изчистват, нарязват и изпържват заедно с нарязаните домати, кромид и двете връзки магданоз. Свинското се нарязва на шницели (македонците им казват шницли) и леко се начукват. От едната страна се намазват с вегета, а от другата с нелюта горчица. В тава се редят първо ред от шницели, а след това се слага от пържените зеленчуци. Това се повтаря, докато свършат всички продукти. Към ястието се добавя олио или зехтин, една чаша вода и една чаша червено вино. Пече се на тих огън.

 

"Турльо тава"

 

"Турльо тавата" всъщнот е ястие много близко до нашия гювеч. Типичното е, че задължително се приготвя с няколко вида месо и винаги се пече в глинен съд.

 

Необходими продукти: Около 700 г свинско месо, 100-150 г овче месо, 250-300 г агнешко месо, 5-6 глави кромид, около килограм чушки - зелени и червени, 1-2 патладжана, 300-400 г бамя, 3-4 картофа, няколко домата, вегета, черен пипер, сол, дафинов лист.

 

Месото се нарязва на парчета, както и всички зеленчуци, като патладжаните се белят, нарязват и посоляват и едва след като от тях изтече чернилката, се прибавят към другите продукти. Всички продукти се поставят в голям глинен гювеч. Към тях се добавя сол, вегета, черен пипер и дафинов лист. Накрая се добавя чаша, чаша и половина вода и олио. Някои добавят и малко топло вино. "Турльо тавата" обича много печене.

 

"Тавче гравче"

 

 Това е традиционен македонски специалитет, който се приготвя с пресен зрял боб (на македонски грав) и може да се найде както във всеки дом, така и в почти всеки ресторант. "Тавче гравче" е македонски специалитет, които като по чудо не съдържа месо, но винаги може да се добавят наденички или други колбаси.

 

Необходими продукти:

 

Зрял боб, кромид, суха червена чушка, масло или олио, червен и черен пипер, сол, дафинов лист.

 

Бобът се чисти, след което трябва да преседи в студена вода най-малко 3 часа или пък една нощ. Водата, в която е бил, се изхвърля, добавя се прясна студена вода, която, след като бобът поври в нея, също се изхвърля. В него се налива нова вода, в която се добавя нарязаният кромид, дафинов лист и черен пипер. След като бобът поври около 90 мин., се изсипва в глинена тава. Към него се добавя отделно запържена глава кромид заедно с натрошената суха чушка. За да стане още по-ароматен бобът, Добрила добавя към него печурки и малко лют пипер, който в Македония наричат "буковец". Всичко се обърква добре и се пече на 220 градуса.

 

"Смокинова торта"

 

И макар че по-горе казахме, че ще разкажем основно за ястия с месо, нека добавим и нещо за тези, дето обичат да похапват сладко или по-точно - много сладко. Ето и "Смокиновата торта" на Добрила.

 

Необходими продукти:

 

За блата - 150 г счукани орехи, 150 г сухи смокини, 150 г стафиди, 3-4 лъжици брашно, 10 белтъка и 10 лъжици пудра захар. За крема - 10 жълтъка, 250 г краве масло, 10 лъжици пудра захар и ванилия.

 

Смлените орехи, нарязаните сухи смокини и стафиди се разбъркват с брашното. Към това се добавят разбитите на сняг 10 белтъка с 10 лъжици захар. Сместта се изсипва в правоъгална тава около 35/40 см и се пече 25 мин. на 180 градуса. Блатът се нарязва на три еднакви правоъгълни парчета. Кремът се вари на водна баня до сгъстяване. Когато изстине, към него се прибавя маслото, което трябва да е предварително извадено от хладилника. Трите блата се спояват, като се намазват с крема, от който трябва да ви остане и за намазване отгоре и отстрани на тортата. Украсява се с орехи и смокини.

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ