18 Ноември 2024понеделник04:39 ч.

Георги Гьоков: Управляващите нямат за приоритет нарастване на доходите

Бедността и неравенствата вече са достигнали недопустими размери и тенденцията продължава, казва депутатът от БСП

/ брой: 122

автор:Аида Паникян

visibility 2045

Интервю на Аида Паникян


- Г-н Гьоков, ще има ли увеличение на пенсиите от юли?

- Няма как да няма, защото това е заложено в закона. КСО предвижда ежегодно от 1 юли пенсиите да се осъвременяват с процент, равен на сбора от 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. А предходната година, както скок на инфлацията, така и нарастване на осигурителния доход има и то доста сериозно.

- Имаше години, в които този закон бе нарушен...

- Да, през 2009, 2010, 2011 и 2012 г. министърът на финансите на ГЕРБ Симеон Дянков го наруши. Но сега си мисля, че управляващите, които току-що влязоха в много сложна коалиция, няма да посмеят да лишат пенсионерите от законово полагащото им се осъвременяване на пенсиите. Народното събрание прие на първо четене закона за удължаване на удължения вече държавен бюджет за 2022 г. След приемането му и на второ гласуване ще могат да се правят разходи и трансфери в рамките на събраното до приемането на бюджета за 2023 г. Т.е. средствата за 12-процентното увеличение от 1 юли ще бъдат гарантирани.

- Тези 12% достатъчни ли са да догонят инфлацията и непрекъснатия ръст на цените на стоки и услуги?

- През краткия си мандат редовното правителство с участието на БСП като гарант за силна социална политика, успя да проведе 3 актуализации на пенсиите, които доведоха до средното им увеличение с 38,9% в рамките само на 9-10 месеца. Сега, при това осъвременяване, минималната пенсия ще се вдигне с 56,04 лв. и от 1 юли ще стане 523,04 лв. Това ще доведе до увеличение и на свързаните с нея социални и инвалидни пенсиите. Но тези 12% не са достатъчни. Това осъвременяване отчита ръста на осигурителния доход и инфлацията през миналат календарна година. А през тази, макар с по-бавни темпове, инфлацията и цените на стоки и услуги продължават да растат. Немалко български граждани са с доходи на границата на физическото оцеляване. Бедността и неравенствата вече са достигнали недопустими размери и негативната тенденция продължава. В най-голяма степен това се отнася за пенсионерите и хората над 65 г. Бедността е явление с много измерения и включва както липса на средства за задоволяване на основните потребности, така и липса на условия и предпоставки за водене на достоен и пълноценен живот. Въпреки всички актуализации и осъвременявания като цяло пенсиите остават ниски.

- Какво е необходимо да се направи?

- Според БСП трябва да се търси съществена промяна в размера на пенсиите, освен ежегодното осъвременяване от 1 юли или като негова алтернатива. Изискват си неотложни мерки, които да не нарушат основни принципи на осигуряването и да демотивират младите да се осигуряват. БСП има 2 предложения за преизчисляване на пенсиите. Първо да се преизчислят от 1 юли 2023 г. с процент 1,35 за всяка година осигурителен стаж, и второ - пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2020 г. да бъдат преизчислени от 1 юли 2023 г. със средномесечния осигурителен доход за 2021 г. Това би довело до доста по адекватни пенсии.

За жалост, мнозинството от всички останали парламентарно представени партии отхвърли ги с мотива, че разходите са прекалено високи.

- Какво коства на родителите неповишеното обезщетение за майчинство през втората година?

- Предложението на БСП за обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 г. винаги е било да е равно поне на минималната заплата. Помните ли в края на мандата си през април 2021 г. ГЕРБ какво майчинство оставиха? 380 лева! След като БСП влезе в управлението с ясното намерение да подпомага уязвимите групи и да води адекватна социална политика, то стана равно на тогавашната минимална заплата 710 лева (ръст от 87%). Заради десните партньори в управлението не успяхме законово да го обвържем с минималната заплата. Сега внесохме законопроект, с който целим това да стане. За съжаление, отново всички парламентарни групи се съюзиха срещу предложението и го отхвърлиха в Комисията по труда, социалната и демографската политика. А това е крещящо необходимо, защото сме в тежка демографска криза и сме една от държавите с най-ниска раждаемост в ЕС. Живородените деца в България от 80 956 през 2009 г. са 58 678 през 2021 г. - с 22 278 по-малко и тази тенденция засега е трайна и необратима. 

Намаляващата раждаемост е резултат на нарастващата нестабилност и несигурност 

на младите хора за тяхното бъдеще. Според НСИ осигурените, получаващи обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 г., са под 30 хил. Допълнителните средства по бюджета на ДОО, необходими за прилагане на нашето предложение, са около 96 млн. лв. годишно. Т.е. лишаваме тези 30 хил. български семейства от адекватна подкрепа за отглеждане на децата им, лишаваме ги от 840 лв. годишно.

- Ключови предложения на БСП в социалната сфера и повишаването на доходите бяха упорито отхвърлени от мнозинство, което преди изборите се "бореше" за повишаване на доходите. Според Вас какво е в основата на това двуличие?

- За двете от тях вече казахме. Другите ни предложения, внесени до момента и отхвърлени от мнозинството са: доходите от трудови правоотношения на  ненавършилите 26 г. и доходите от трудови правоотношения до размера на линията на бедност (за всички, независимо от възрастта) да са необлагаеми. Две много силни предложения с мисъл за хора, мотивирани от демографската криза, нивото на доходите и условията и качеството на живот у нас. Предложената от нас данъчна преференция ще действа в началото на трудовия път на младежите до 26 г., което ще благоприятства за търсене на устойчива и перспективна трудова реализация в България, а не в чужбина. Временното намаление на преките данъчни постъпления от трудови възнаграждения на тези хора ще бъде компенсирано многократно в бъдеще чрез генерирането от тях на значителни преки и косвени данъци в полза на бюджета.

Ще напомня, че по предложение на ПГ ДБСП за БългарияУ, миналото (48) Народно събрание, с промени в Кодекса на труда се въведе механизъм за определяне на минималната заплата. За съжаление, според приетите текстове механизмът би бил приложим от 1 януари 2024 г. Сега предложихме по изключение минималната заплата само за тази година да бъде определена по този механизъм от 1 юли. Безспорна е необходимостта от подкрепа и осигуряване на достойно заплащане на труда на най-ниско платените работници и служители. Растящите цени и инфлацията, които реално намаляват определената от служебното правителство минимална заплата, също изискват по-бързо прилагане на приетия механизъм. Ако се приеме предложението, минималната заплата от 1 юли 2023 г. ще бъде около 850-890 лв. 

- Какво следва за хората от отхвърлянето на тези предложения?

- За десния политик най-важна е финансовата стабилност на системите. За нас като единствени представители на лявото в Народното събрание, също е важна финансовата стабилност, но с мисъл за хората, в центъра на политиките ни е човекът. 

Финансовата стабилност не трябва да е на всяка цена и за сметка на хората

Отхвърлянето на тези наши предложения означава, че новосформиралото се мнозинство няма в приоритетите си социална политика и нарастване на доходите. Това стана ясно още в разговорите, предшестващи съставянето на правителство. Това антисоциално мнозинство надхвърля видимата коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, там са и ДПС, и Възраждане, в голяма степен и ИТН. В отрицанието си това мнозинство стигна до обвинения, че с предложенията си БСП финансово ще дестабилизира държавата. Да се твърди, че увеличението на доходите и намаляването на бедността и неравенствата ще разклати финансовата стабилност на държавата, е цинизъм. Съвсем отговорно за всяко наше предложение сме представили финансови разчети - колко пари са необходими и от къде ще дойдат.

При дебатите по продължение на стария бюджет, финансовият министър увери, че социалните плащания са гарантирани в сегашните им размери и такава ще е философията на Бюджет за 2023 г. Това означава, че нашите предложения в социалната сфера няма да се приемат и хората ги очаква

замразяване на социалните плащания поне до края на тази година

Освен законовото осъвременяване на пенсиите, друго увеличение на доходи и социални придобивки няма да има.

При предното редовно правителство, в което БСП участва, успяхме да осъществим мощен социален пакет в размер на 22-23 млрд. лева. А настоящото правителства, особено ПП-ДБ, които се опитваха по време на изборите да ни откраднат социалната политика, сега абдикира от нея и се хвали, че са гарантирали социалните плащания, приети от предходното редовно правителство, т.е. че са ги замразили.

Крайно време е хората да отворят очи и внимателно да следят, кой какви политики предлага в тяхна подкрепа.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ