18 Ноември 2024понеделник15:33 ч.

Ники Хейли*: Байдън ни води към фалит

Как ще се справим с Китай, който е все по-силен?

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 537

Дали Америка наистина разчита да оцелее в днешния свят, който е все по-опасен? Бюджетът на Джо Байдън от 5,8 трилиона долара говори по-скоро за обратното. Също както и представеният наскоро законопроект за целеви разходи на стойност 1,5 трилиона долара.
Те са ясен сигнал, че САЩ са изоставили финансовото благоразумие и не изглеждат особено загрижени за икономическата си мощ, макар че от тях зависи националната сигурност.

2018 г. Президентът Доналд Тръмп и неговият представител в ООН


Едва ли някога ще настъпи подходящото време за подобни инициативи, истината обаче е, че днес е най-лошият възможен момент за лансирането им: Русия започна специална операция в Украйна и заплашва с ядрена война, а Китай се стреми към глобално господство.
В сравнение с нивото отпреди пандемията, бюджетът на Байдън предвижда ръст на федералните разходи с 1/3, увеличавайки американския дълг, както и бюджетния дефицит, лишавайки нашите деца и внуци от всякакви шансове.
Знаем как ще свърши това: с фалита на Америка!
Заради въпросните целеви инвестиции и републиканците, и демократите възторжено подкрепят президентските призиви за увеличаване на бюджетните разходи - защото част от тези пари отива у тях.
Абсурдно е да действаме така, когато Русия е обсадила Европа, а Китай настъпва по всички фронтове. Колкото по-големи са разходите и дълговете, толкова по-малко средства ще останат за въоръжените сили. Те изпитват остра нужда от далеч по-големи инвестиции от онези, отделени от Байдън за сдържането на Русия, Китай, Иран и Северна Корея.
Как ще се справим с противниците ни, ако продължим да изоставаме икономически? Как ще се справим с Китай, който става все по-силен с всеки изминал ден, ако самите ние непрекъснато отслабваме?
Китайската икономика вероятно ще надмине американската още през следващите няколко години. И вместо да предотвратят това, нашите лидери активно приближават този момент.
Време е да сложим край на това. Америка трябва да задейства огромните си енергийни ресурси. Трябва да добиваме собствен петрол, а не да го купуваме от стратегическите си противници - Русия, Иран, Венецуела.
Накрая, трябва да спрем да търгуваме с иновационни технологии с Китай и да прекратим сегашната си зависимост от китайските стоки от първа необходимост, като лекарствата. Вместо това, следва да активизираме търговията със съюзниците си - Великобритания, Тайван, Япония, ЕС.
Тези приоритети изискват спешното внимание на Белия дом и Конгреса. Вместо това лидерите ни предпочитат гигантските разходи и неоправданите инвестиции. Тяхната недалновидност застрашава финансовата платежоспособност на САЩ, икономическата ни мощ и американската национална сигурност. Което означава, че са ни нужни други лидери, които наистина могат да защитят Америка, докато не е станало безнадеждно късно.
 
Със съкращения

* Ники Хейли е бивш губернатор на Южна Каролина и бивш постоянен представител на САЩ в ООН, сега е анализатор на ТВ "Фокс нюз"



 
Орбан спешно се нуждае от пари
    
Унгарският премиер Виктор Орбан продължава да управлява както си знае: с извънредни укази и една по-скоро лява политика на преразпределение на средствата. Последната му идея е чрез въвеждането на нов данък, който се цели в печалбите на големите чуждестранни фирми, да попълни липсите в хазната.
Това беше първата стъпка, която Орбан обяви, след като новото мнозинство от 2/3 на управляващата му партия "Фидес" в спешен порядък промени унгарската конституция. Така Орбан ще може спокойно да продължи да издава укази, с които да управлява, в условията на извънредно положение, което бе обявено заради войната в Украйна.



Основно чуждестранни компании ще плащат

Без да се колебае, унгарският премиер изпълни заканата си, обявена, малко след като спечели изборите: "Банките, застрахователните компании, големите търговски вериги, енергийните концерни, телекомите и самолетните компании ще трябва да внасят от допълнителните си печалби средства в два фонда - и през 2022, и през 2023 година", обяви Орбан.
Със средствата от единия фонд ще бъдат компенсирани унгарските семейства заради поскъпналите разходи за енергия, а вторият фонд е замислен като допълнителен източник за средства за отбрана. Парите от него ще отиват за превъоръжаване на унгарската армия...

Край на "бензиновия туризъм"

Бившият германски депутат от Зелените Андреас Шифер се пита дали пък умишлено Орбан не щади унгарските фирми: "Не разбирам защо правителството не облага с извънреден данък онези компании, които през последните години печелеха добре от държавни поръчки. Това също би било справедливо", казва той.
Правителството планира да сложи край и на "бензиновите туристи" - най-вече тези от Австрия. Защото с новата разпоредба от евтиния бензин за около 1,24 евро за литър, който се предлага в Унгария, ще могат да зареждат вече само колите с унгарска регистрация. Едно подобно решение може да се окаже в нарушение с европейския принцип за равнопоставеност. Това пък би доведело до поредно влошаване на отношенията между Будапеща и Брюксел.

Хазната е празна

Проблемът на унгарския премиер е празната държавна каса, обрулена от щедрите предизборни подаръци - липси, които не могат да бъдат запълнени, след като Европейската комисия спря плащания за Унгария заради започналата наказателна процедура за нарушение на европейското законодателство.
Новите данъци трябва да осигурят на хазната допълнителни 2 милиарда евро. За да се съгласи на петролно ембарго, Орбан иска от ЕС значително повече от това...
Орбан говори както в предизборната кампания. Явно нищо не се е променило.



Шефик Джаферович:  Русия заплашва БиХ

Руският външен министър Лавров е солидарен с Додик



"Босна и Херцеговина е страна, в която НАТО направи много важни неща - спря войната, установи мир и прилага Дейтънското мирно споразумение. НАТО е гарант за Дейтън", каза председателят на Председателството на Босна и Херцеговина Шефик Джаферович на пресконференция в Брюксел, след среща с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг.
"Срещата беше конструктивна. Внесохме Плана за действие", заяви представителят на босненските мюсюлмани, отбелязвайки, че в страната съществуват политически сили, възпрепятстващи интеграцията с ЕС и НАТО.
"Северноатлантическият пакт ще продължи да защитава мира, което е особено важно поради възможното разпространение на кризата от Украйна. Има руско влияние и открити заплахи от руска страна в Босна и Херцеговина и това прави руският посланик", отбеляза Джаферович.



Коментар
Проблемът на БиХ не е Русия, а лидерът на босненските сърби Мирослав Додик, който желае да откъсне Република Сръбска от общата държава.
Додик отдавна предупреждава, че ще излезе със законодателни инициативи, които ще регулират по нов начин отношенията с централните власти. Тясно свързаният с Белград сръбски босненски лидер планира Република Сръбска да има собствена армия, която няма да е подчинена нито на Сараево, нито на НАТО.
Мирослав Додик обвинява централното правителство в обсебване на правомощия от Република Сръбска, упреквайки Запада, че е преобразувал БиХ - в ущърб на сърбите и в полза на босненските мюсюлмани.
Без официално да се обявява, стратегическата цел на Сърбия и на нейното протеже в БиХ е Република Сръбска да се присъедини към сръбската държава.

.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ