18 Ноември 2024понеделник03:54 ч.

Интервю

Пламен Марков:

Сменяме треньори, но с нулев ефект

Спортът трябва да се превърне в държавна политика както при социализма, смята последният селекционер, класирал България на голям футболен форум

/ брой: 276

автор:Георги Аргиров

visibility 2660

ПЛАМЕН МАРКОВ е роден на 11 септември 1957 г. в Севлиево. Започнал е футболната си кариера в "Раковски" - Севлиево (1973-1975). След това е играл в ЦСКА от 1975 до 1985 г. и има 235 мача и 37 гола с червената фланелка. Играл e във френските "Гренобъл" и "Мец". С ЦСКА е шампион на България 5 пъти (1975, 1980, 1981, 1982 и 1983 г.). Носител на Купата на България три пъти (1981 - в неофициалния турнир, 1983 и 1985 г.). Полуфиналист за КЕШ през 1982 г. За ЦСКА има 27 мача и 2 гола в евротурнирите (17 мача за КЕШ и 10 мача с 2 гола за Купата на УЕФА). Има 38 мача и 6 гола за националния отбор на България, 11 мача с 2 гола за младежкия и 22 мача с 6 гола за юношеския национален отбор. Дебютира в националния отбор на 29 март 1978 г. срещу Аржентина, а по стечение на обстоятелствата последният му мач в националния отбор на 10 юни 1986 г. отново е срещу Аржентина. Завършил ВИФ "Георги Димитров". Заслужил майстор на спорта от 1980 г. Бил е треньор в ЦСКА, ФК "Янтра" (Габрово), "Раковски" (Севлиево), "Видима-Раковски" (Севлиево). Като треньор на националния отбор е последният засега, класирал България на голям футболен форум - Евро 2004 в Португалия. Там отборът обаче допуска 3 загуби и той си подава оставката. Поема отново "Видима-Раковски" (Севлиево). От април 2006 г. е треньор на ЦСКА, с който на 24 май 2006 г. печели финала за Купата на България срещу "Черно море" с 3:1. През юли 2006 г. печели с ЦСКА турнира "Плейстейшън-2". На 30 юли 2006 г. с ЦСКА печели Суперкупата на България след победа над "Левски" с 3:0 след изпълнение на дузпи. След 2 поредни равни мача в началото на пролетния полусезон през 2007 г. ЦСКА изостава с 6 т. след Левски и е сменен от Стойчо Младенов. Поема мароканския "Уидад". От 11 януари 2008 г. е назначен отново за треньор на националния отбор по футбол на България, но след 3 равенства в световните квалификации е уволнен от изпълкома на БФС на 2 декември 2008 г.


"А" група да бъде с 10 отбора и тогава няма да има нужда от плейофи

- Г-н Марков, очаквахте ли вашият колега Любослав Пенев да бъде освободен от поста национален селекционер?
- Не съм изненадан и учуден, особено след изявленията на някои членове на Изпълкома. Отново се намери "единственият виновник", и това е треньорът. Ръководството на Българския футболен съюз има два приоритета в работата си - да сменя националните треньори и шефовете на Съдийската комисия. Но резултатите, както всички виждат, са едни и същи.
- Ако сте на мястото на Боби Михайлов или на членовете на Изпълкома на БФС, няма ли все пак да искате да го освободите от заемания пост? В последните три мача на националния отбор очевидно резултатите са слаби...
- Какво значи смяната на Пенев? Къде Пенев сбърка в мача срещу Малта? Като сменим треньора, какво ще се промени? Ще се появи ли нова стратегия за работа в детско-юношеския футбол, която да се спазва? Ще се обърне ли внимание на материалната база при подрастващите? Добре, сменихме Пенев, но играчите са същите. Смяната на треньора в българския футбол има само един ефект - да се отклони вниманието на феновете и цялата общественост от големия проблем, който съществува: състоянието на българския футбол. То не може да се промени със смяната на треньора, защото в България през последните 25 години само това се прави, не само в националния отбор, ами и в клубовете.
- Ако имахте реална възможност, как бихте подходили, за да се подобрят условията в българския спорт, не само във футбола? Бяхте и кандидат за депутат на последните парламентарни избори.
- Трябва да се действа в два аспекта: 1) Да се промени начинът на работа в професионалния футбол, като се изработи ясна стратегия за развитието на детско-юношеския футбол. 2) Подобряване на квалификацията на треньорите, особено на тези, които работят с децата. Може да се почерпи опит от чуждестранни специалисти, футболни клубове, национални федерации. Не искам да ме разберете погрешно, но в школата, която създадох, поканихме двама треньори от "Порто", които дойдоха и показаха много интересни нововъведения. Ако мога да обобщя - повишаване на квалификацията на треньорите, които работят с деца, контрол върху работата им и огромно търпение при този процес. Това е тежък процес, изисква време и търпение. Явно търпението при някои ръководители не е много голямо.
В професионалния футбол - трябва максимално бързо да се ограничи бройката на чужденците, които играят в България. Така несъмнено ще се даде възможност за повече работа с млади таланти. Ако има решения в подобна насока, ръководителите на футболни клубове ще трябва да се съобразяват с това.
Ако започнем работа с най-малките, след 7-8 години ще има резултати, едва тогава може да бъдем оптимисти за развитието на българския футбол. Но понеже е най-лесно да се смени треньорът и така да се прехвърли собствената отговорност върху един човек, ние правим само това! БФС само сменя треньори!
- Подобна покана към чужди специалисти вече отправи и Даниел Боримиров като шеф на ДЮШ на "Левски"...
- Поздравявам го за това. Това е един от начините за работа с децата.
- Смятате ли, че собственици на футболни клубове трябва да бъдат членове на Изпълкома на БФС?
- Категорично не! Ако участват, трябва да участват всички.
- Бихте ли разказали нещо повече за вашата академия по футбол?
- Детската школа функционира 3 години. Причината да се захвана с подобна дейност е дълбокото ми убеждение, че в България, ако искаме да възродим нашия футбол, трябва да започнем да работим с най-малките. Естествено, една школа е крайно недостатъчна. Приемам наличието на подобни школи не като противници, а като колеги, които мислят по същия начин, включително и клубовете.
- Скъпо ли излиза на един родител да запише детето си във вашата школа?
- Не бих казал. Не искам да се самоизтъквам, но в нашата школа има един социален ефект, който е силно изразен. Ние не правим кастинг сред децата, за да привличаме само най-талантливите. Даваме възможност на всяко дете, което има желание да тренира футбол, да се запише. Така предоставяме условия на децата да тренират, но ги учим и на ред и дисциплина. Самият спорт прави децата по-здрави. Наясно сме, че малка част от тях ще се развият като футболисти. Аз лично много държа нашите деца да бъдат добри ученици и поради тази причина сме направили нашите тренировки в събота и неделя.
- Спортът в училище и университетите добре ли е застъпен според вас?
- Определено е недостатъчен, часовете по физическо възпитание и спорт трябва да се увеличат.
- Какво очаквате от новия спортен министър и правителството?
- Спортът трябва да се превърне в държавна политика! Така, както бе по времето на социализма.
- Г-н Марков, втора година българският шампионат се провежда по нова формула, има плейофи, намалиха се отборите в "А" група. Има ли някакъв ефект от това нещо?
- Това трябваше да стане отдавна. По мое мнение отборите трябва да бъдат намалени още малко. Изразявам лично мнение, но бройката на отборите в "А" група трябва да бъде сведена до 10. Те да се срещат по 4 пъти и без плейофи. Ще изчезне "златната среда", първите в класирането ще се борят за евротурнири, а другите ще гледат да не изпаднат. Едва ли намаляването на отборите ще спомогне за развитието на футбола ни, но ще се намали възможността за влияние върху крайни резултати на дадени мачове.
- Не е ли по-добре отборите да са повече, но при положение, че са финансово стабилни?
- Какво показва животът в България, че клубовете да са добре финансово?
- С намаляване на отборите няма ли да се закрият спортни центрове в страната, например Русе?
- Какъв спортен център е Русе? Той бе такъв преди 30 години, когато аз играех футбол. От години "Дунав" не е в елитния футбол. При цялото ми уважение към русенци, може да са били спортен център, но не са съумели да го запазят. Струва ми се, че те и не искат да бъдат спортен център, а ние искаме да ги възраждаме насила. Същото важи и за всеки град, който някога е имал претенции да бъде спортен център.
- Как бихте оценили представянето на "Лудогорец" в европейските турнири?
- Много положително, това е единственият български клуб, който в последните десетина години показва някакво развитие.
- Вие за кого бяхте онази вечер - за "Лудогорец" или за "Ливърпул"?
- Естествено, за "Лудогорец".
- Вашият колега и приятел Стойчо Младенов твърдеше нещо друго...
- Следващият въпрос.
- Държавните институции и борбата с незаконността в спорта ни?
- Има още какво да се направи, за да се намалят подобни явления.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ